Ceyda Terlemez - Özgüven eksikliği - Haberler.com

Özgüven eksikliği

Özgüven eksikliği

Özgüven; bireyin kendi hakkında yeteneklerini bilmesi ve bunun haricinde olumlu ya da olumsuz şekilde gerçekçi bir yapıya sahip olmasıdır. Özgüven eksikliği ise; kendinden emin olamamak, olumsuz bir durum karşısında hakkını savunamamak, pasif durmak, yalnız kalma, kendine güvenememe, aşağılanma duygusu gibi terimlerle anlatılabilir.

Özgüven Eksikliği Nasıl Gelişir?

Sevdiğiniz kişilerden ayrı kalmak

Bireyin kendini sürekli olumsuz şekilde eleştirilmesi

Bireyin başaramayacağı hedefler belirlemesi

Yaşanan olayların sonuçlarını olduğundan daha kötü şekilde değerlendirmek

Bireyin yaşadığı olumsuz olaylardan ders çıkarmak yerine, olay üzerinde gereğinden fazla durması

Aşağılanma duygusu gibi olumsuz duygular ilk olarak okul dönemi ya da aile içinde yaşanmaktadır. Örneğin; ergenlik dönemine geçişinizde yaşadığınız olay sonucunda aileniz tarafından desteklenmek yerine eleştirilmiş olabilirsiniz. Bunun sonucunda kendinizin aşağılandığını ve bunun gibi olumsuz duygulara kapılıp böyle olduğunuzu düşünebilirsiniz.

Özgüvenimizi Nasıl Arttırırız?

Her zaman kendiniz için olumlu şeyler düşünün.

Küçük küçük başarabileceğiniz şekilde hedefler belirleyin.

Başardığınız hedeflerin sonucunda kendinizi ödüllendirin.

Başardığınız işleri kendinizin başarısı olduğunu hatırlayın ve kendinizle gurur duyun.

Olumsuz yaşadığınız olaylar karşısında duyguları yoğun şekilde yaşamayın hemen olayın farkına varın. Duygularınızla hareket etmek yerine bulunduğunuz durum içinde mantık çerçevesi içinde düşünmelisiniz.

Kendi fikirlerinizin arkasında durmalısınız.

Özgüven problemi yaşadığınız sorunları liste halinde oluşturmalısınız. Bunları yapmanız zaman alabilir ancak bazı maddeleri kolaylıkla da yapabildiğinizi göreceksiniz.

Zayıf yönleriniz yerine güçlü taraflarınıza ağırlık vermelisiniz. Her konuda başarılı olamayacağınızın farkında olmalısınız. Her zaman mükemmel olamayız böylelikle belirli konularda güçlü olduğunuzun farkına varmalısınız.

Yorumlar
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title