Ceyda Terlemez - Kardeş ilişkilerinde ebeveyn tutumlarının önemi - Haberler.com

Kardeş ilişkilerinde ebeveyn tutumlarının önemi

Kardeş ilişkilerinde ebeveyn tutumlarının önemi

Ebeveynler her zaman ikinci çocuğu yaparken acaba 'kardeş ilişkileri nasıl olacak, iyi anlaşabilirler mi?' gibi akıllarında sorular vardır. Yaş aralığı ne olursa olsun her zaman çatışma ve rekabet kaçınılmazdır. Ancak bu çatışma ve rekabet boyutunda ebeveynlerin tutumları oldukça önemlidir. Ebeveynler bu durumu en aza da indirebilir ya da çatışmaları körükleyebilir.

Peki Kardeş İlişkilerinde Ebeveyn Tutumları Nasıl Olmalıdır?

  • Kardeşler arasında karşılaştırma yapmamalısınız. Kardeşin bunu yapabiliyorken, sen nasıl yapamazsın gibi cümleler bir kardeşin ideal çocuk diğer kardeşin ise işe yaramayan çocuk gibi hissetmesine sebep olur. Böylelikle kardeşler arasında öfke olmasına ve çatışmaya neden olur.
  • Kardeşler arasındaki kavganın sebebini bulmaya çalışmalısınız. Kardeşler tartışabilir. Ancak bu tartışma sonucunda çocuklarla yalnız olarak konuşmalısınız. Çünkü kardeşlerle toplu olarak konuştuğunuzda birbirlerini suçlayarak savunmaya geçerler. Bu yüzden çocuklara eşit şekilde davranıp 'Yaşanılan bu durumun tekrarlanmaması için ne yapabiliriz?' gibi sorular sorabilirsiniz. Asla suçlayıcı ya da ders verici şekilde konuşmamalısınız.
  • Kardeşlerin birbirinden farklı olduklarını kabul etmeyi öğretmelisiniz. Başta karakterleri, sevdikleri şeyler ve hobileri çok farklı olabilir. Birbirlerinin farklı olduklarını anlamaları sizin de onların birbirinden farklı olduğunu hissettirmeniz oldukça önemlidir. Bireylerin farklılıklarından birçok şey öğrenilebileceğini anlatmanız yararlı olacaktır.
  • Kardeşlerden birine diğerinden fazla sorumluluk yüklememelisiniz. Kardeşlerden büyük olan ya da daha olgun olan çocuğunuza ebeveyn rolüne büründürmemelisiniz. Kardeşe böyle bir sorumluluk yüklemeniz sonucunda diğer kardeşiyle arasındaki çatışmanın kaçınılmaz olduğunun göstergesidir. Tartışmalarda büyük çocuğun her zaman alttan almasını beklemek ya da sessiz kalmasını söylemek onun daha hırçın biri olmasına sebep olur.
  • Aile olarak paylaşım yapmaya özen göstermelisiniz. Keyifli ve kaliteli vakit geçirmeniz tartışmaların azalmasına yardımcı olacaktır. Önceliğiniz kardeşlerin beraber vakit geçirmekten hoşlandığı aktivitelere verebilirsiniz. İlla sürekli olarak büyük organizasyonlar yapmanıza gerek yok. Spontane şekilde gün içinde başınıza gelen şeyleri paylaşmak bile yeterli olacaktır.
Yorumlar
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title