Ceyda Terlemez - Evlilik sürecindeki stres - Haberler.com

Haberler
Haberler
Ceyda Terlemez

Ceyda Terlemez

Klinik Psikolog
24.03.2022 10:10

Evlilik sürecindeki stres

Evlilik; farklı yaşam tarzları, farklı öğrenimler, hayat tarzları, farklı zevkleri olan bireylerin hayatlarını birleştirmesidir. Evlilik sadece iki bireyin evlenmesi değil ailelerinde birleşmesidir.

Bireyler, evlilik kararını aldıkları andan itibaren stresli günler de böylelikle başlamaktadır. Bireyler bir yandan düğün ve evleri için hazırlık yapmalarının yanı sıra ailelerinde isteklerini yapmaya çalışırlar. Ancak bu durumda bireyler sürekli stres yaşamaktadır. Çünkü sürekli herkesin isteklerini dinledikleri zaman kendi isteklerinin farkında olamazlar.

Evlilik süreciyle bireyler bütün hayatları ile birbirlerini kabul ederler. Her konuda bireylerin uzlaşması gerekmektedir. Bu kararı aldığınız zamandan itibaren strese sahip olabilirsiniz. Çünkü bilinmeyen bir durum olmasından kaynaklı stres yaşıyor olabilirsiniz. Bireyin yaşadığı stres sonucunda gösterdiği tepkiler bu sürece uyum sağlamasıdır. Bu konuda bir uzmandan destek alarak stres ile baş etme yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

Evlilik Sürecindeki Stresle Nasıl Mücadele Edilir?

Yapılacak işleri planlamalı ve zamanı iyi yönetmelisiniz.

Stresi yaratan kişi ile konuşup sorunları halletmelisiniz.

Uyku düzenini sağlayıp, vücudunuzun dinlenmesini sağlamalısınız.

İletişim kurmalı ve karşı tarafı iyi şekilde dinlemelisiniz.

Bu süreçte evlilik hazırlıklarının yanında sosyal aktivitelerden faydalanmalısınız.

İşlerinizin rahatlıkla sonlanması için yardım almaktan çekinmemelisiniz.

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title