Ceyda Terlemez - Dijital çağda ebeveyn olmak - Haberler.com

Dijital çağda ebeveyn olmak

Dijital çağda ebeveyn olmak

Ebeveyn, çocuğunu biyolojik büyütmenin yanında duygularını içeren davranışlar, sosyal ve eğitim gelişiminden yükümlü olan anne, baba veyahut başka bir aile büyüğü olarak açıklayabiliriz. Çocuklar bulunduğu ortamlarda ebeveynlere farklı rollere büründürebilirler. Günümüzde sürekli olarak gelişmekte olan teknoloji ile birlikte dijital çağa ayak uydurmayan çocuklar karşılaştıkları bilgileri nasıl kıymetlendireceklerini bilemeyebilirler. Aile bireylerin görevi çocuklarına teknoloji içeren aletleri tanıtmak ve erişim sağlamak olarak adlandıramayız. Bu süreçte ebeveynlerin çocuklarına olan sorumlulukları da değişmektedir. Ebeveynlerin çocuklarına tembihlediği yabancılarla konuşmamayı ya da evde oldukları zaman kapıyı açmamayı tembihlerken, dijital ebeveynler ise çocuklarına teknolojik aletlerden tanımadıkları kişilere herhangi bir konuda bilgi vermemeyi tembihlerler. Günümüzdeki çoğu aile çocuklarının televizyonda hangi programları izlediklerini, hangi parkta kiminle oynadıklarını ya da hangi kitapları okuduklarını denetler. Ancak ebeveynlerin unuttukları başka bir durum daha var. Çocuklarını denetlerken dijital ortamda hangi programları kullandıkları ya da kiminle konuştuklarını kontrol etmeyi unutuyorlar. Aile bireyleri çocuklarının internet üzerinden yaşanan olumsuzluklara maruz kalmamaları için kontrol etmeleri gerekmektedir. Evlerinde internet kullanımı sağlayan çocuklara internet etkilerini çalışmak için internet ebeveynliği adlandırılmıştır. Ebeveynler sadece çocuklarını dışarıdaki ortamda değil sanal ortamda da korumalıdırlar. Günümüz çocuklarının internette çevrimiçi ortamlara erişilebilirliğin ve kullanımların yaygınlaşması çevrimiçi risklerin çoğalmasına neden olmuştur. Aile bireyleri, çocuklarının internet kullanımında olumsuz durumlarla karşılaşmamaları için güvenli ortamı sağlayacak birinci derecedeki kişilerdir. Bu konuda tanımlanan roller dijital ebeveynlik tanımını kast ettiği söylenebilir.

Peki aileler bu durumda ne yapmalı?

Dijital ortamda şahsi bilgiler bir başkasıyla paylaşılmamalı; çocuğunuz kendi fotoğrafını hiçbir internet sitesine ya da herhangi bir uygulamaya göndermemesi gerektiğini anlatmalısınız. Ebeveynler, çocuğun kullanacağı internet siteleri hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Herhangi bir sohbet sitesinde tanışılan biriyle yüz yüze buluşulmaması gerektiğini çocuklara anlayabilecekleri bir dille anlatılmalıdır. Sosyal ortamdan alınan herhangi bir tehditkar, müstehcen ya da sizi rahatsız edici bir mesaj aldığınızda hiçbir şekilde cevap verilmemesi gerektiğini söyleyip ebeveynlerinde bu durumu gerekli yerlere iletip yardım istemelidirler. Çocuğunuza tanımadığı kişilerden gelen maillere bakmamaları gerektiğini söylemelisiniz. Ebeveynler olarak çocuğunuza dijital ortamda gördükleri kişilerin gerçek kişiler olmayabilecekleri konusunda bilinçlendirmeleri gerekmektedir. Çocuğunuza internetten gördüğü her bilginin doğru olmayacağı bu konuyla ilgili araştırma yapması gerektiği konusunda konuşmalısınız. İnternet kullanımı hakkında çocuğunuzla birlikte kurallar belirlemelisiniz. Yaptığınız listeyi görünebilir bir yere asmalı ve kurallara uyup uyulmadığı kontrol etmelisiniz. Çocuğunuzu normal zamanda nasıl kontrol ediyorsanız dijital ortamda da yapılanları veya arkadaşlarını takip etmelisiniz.

Yorumlar
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title