Yazar Nuriyeva Kitapseverlerler Buluştu

Yazar Nuriyeva Kitapseverlerler Buluştu

10.Kocaeli Kitap Fuarı’nda, Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezi Karamürsel Alp Konferans Salonu’nda, Gazeteci Yazar Sevil Nuriyeva siyasi ve ekonomik konuları içeren söyleşide kitapseverlerle buluştu.

Yazar Nuriyeva Kitapseverlerler Buluştu

10.Kocaeli Kitap Fuarı'nda, Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezi Karamürsel Alp Konferans Salonu'nda, Gazeteci Yazar Sevil Nuriyeva siyasi ve ekonomik konuları içeren söyleşide kitapseverlerle buluştu. Söyleşiye Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram da katıldı.

Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarının ortaya çıkma nedenlerine bakıldığında bugün küresel sistemde nelerin olup bittiğinin anlaşılabildiğini kaydeden Gazeteci Yazar Sevil Nuriyeva, "İçinde bulunduğumuz coğrafya, önemli bir coğrafya. Bu coğrafya İslam'la taçlanmıştır. Hem yer altı kaynakları hem petrolü ve ticari hat üzerinde bulunmasından dolayı önemli bir coğrafyadayız. Bu coğrafya dünyaya medeniyet üreten, dünyevi birçok bilim dalında üretim gerçekleştiren bir coğrafyadır. İpek yolunun önemini kaybetmesiyle birlikte ticari hareketlilik sona erdi. Deniz ticaretinin ortaya çıkmasıyla birlikte İngiltere ticarette öne çıktı. Para gücüne İngiltere sahip oldu" dedi.

"Birinci Dünya Savaşı, dünyadaki birçok devletin çöküşüyle sonuçlandı" diyen Yazar Nuriyeva, "Bunun başında Osmanlı cihan devleti vardı. Birinci Dünya Savaşı sonucunda ortaya güçlü olarak İngiltere çıktı. Perdenin ön yüzündeki tabloya bakarken perdenin arkasında olanlara da bakmalıyı. İkinci Dünya Savaşından sonra bizim coğrafyada suni bir devlet kurdular. İsmi İsrail. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra İsrail'i kurarken küresel aktörlerin ve Yahudilerin hazırlıkları vardı. İsrail'in kurulması için Osmanlı'nın sahneden çekilmesi lazımdı. Yeni bir şeylerin yapılması ve coğrafyaya dizayn verilmesi için bunun gerçekleşmesi gerekirdi. Daha sonrada oradaki bölgelerden topraklar alındı" ifadelerini kullandı.

Yerli ve milli unsurların iktidar olmaması lazım gerektiğini söyleyen Yazar Nuriyeva, "Biz şimdi tercih yapacağız, ya eski sisteme döneceğiz ya da bu sömürü düzenini kabul edip, bu sistemi kabulleneceğiz. Bizim kendi ülkemize müdahale edilmesine izin vermeyeceğiz. Bizden köle olmamızı, şahlanmamamızı, küresel bir güç olmamamızı istiyorlar. 24 Haziran'da bunu düşünerek hareket etmemiz lazım" dedi. - KOCAELİ

Kaynak: İHA