Yayladağı'nda Şiddetli Yağışlar Bin Yıllık Köprüye Zarar Verdi

Yayladağı'nda Şiddetli Yağışlar Bin Yıllık Köprüye Zarar Verdi

Yayladağı'nda Şiddetli Yağışlar Bin Yıllık Kasımbey Köprüsüne Zarar Verdiği, Köprünün Birisi Bacağında Olmak Üzere 2 Ayrı Yerinde Çatlama Oluştuğu Bildirildi

Yayladağı'nda Şiddetli Yağışlar Bin Yıllık Köprüye Zarar Verdi

Yayladağı'nda şiddetli yağışlar bin yıllık Kasımbey Köprüsüne zarar verdiği, köprünün birisi bacağında olmak üzere 2 ayrı yerinde çatlama oluştuğu bildirildi.

Tutlubahçe Mahallesi Muhtarı Yaşar Elagöz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kureyşi Deresi üzerinde 1040 yılında Abbasiler döneminde Savcılar Aşireti Reisi Kasımbey tarafından inşa edilen köprünün, son dönemdeki şiddetli yağışlar nedeniyle zarar gördüğünü ifade etti. Durumu Yayladağı Kaymakamlığı'na ileteceklerini belirten Elagöz, şöyle devam etti:

'İlçemizin en önemli tarihi eserlerinden Kasımbey Köprüsü bin yıldır ilçemiz vatandaşlarının kahrını çekiyor. Özellikle çiftçiler tarafından kullanılan bu köprü Yayladağı -Samandağı Karayolu'na çıkan en kestirme yolu da birleştirme özelliğine sahip. Uzun yıllar bakım yapılmadığından günden güne dayanıklılığını kaybeden köprü son yağışlar sonrası iki yerden ciddi şekilde çatladı. İkinci bir şiddetli yağmuru kaldırmayabilir. Hatta ağır tonajlı bir aracın bile geçmesi köprüsü yerle bir edebilir.'

Elagöz, köprünün aslına uygun ve tarihi yapısı bozulmadan restore edilerek çatlayan yerlerinin güçlendirilmesi ve onarılması gerektiğini, aksi halde beklenmedik olayların yaşanacağını sözlerine ekledi.

Kaymakam Tolga Polat da, köprüden ağır tonajlı araçların geçmesini yasakladıklarını, ayrıca Kültür ve Turizm Müdürünü arayarak restorasyon konusunda destek istediği söyledi.

(ET-RŞ-DAB-MHD) - HATAY