'Yayla Köyleri Evsel Katı Atık Toplama Çevre Projesi' - Haberler
Haberi Paylaş

"Yayla Köyleri Evsel Katı Atık Toplama Çevre Projesi"

AA - Haberler | Yerel

"Erdemli Yayla Köyleri Evsel Katı Atık Toplama Çevre Projesi" kapsamında yıl sonuna kadar 26 köyde 3 bin metreküplük evsel katı atık toplanmasının hedeflendiği bildirildi.

Erdemli Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliğince gerçekleştirilen "Erdemli Yayla Köyleri Evsel Katı Atık Toplama Çevre Projesi" kapsamında yıl sonuna kadar 26 köyde 3 bin metreküplük evsel katı atık toplanmasının hedeflendiği bildirildi.

Erdemli Kaymakamı İbrahim Özefe, Çukurova Kalkınma Ajansı'nın mali destek verdiği proje kapsamında çöp toplama ekiplerin Sarıkaya ve Aydınlar köylerinde gerçekleştirdiği çalışmayı inceleyerek proje hakkında bilgi verdi.

Özellikle yaz aylarında Aslanlı, Sarıkaya, Güzeloluk, Sorkun, Toros, Aydınlar, Harfilli gibi köylerde nüfus artışına paralel katı atıkların da artığını belirten Özefe, bu kapsamda geçen yıl Haziran ayında hayata geçirdikleri proje ile 26 köyün evsel katı atık çöplerinin toplandığını ifade etti.

Proje kapsamında biri 14 metreküp diğeri 7 metreküp kapasiteli 2 çöp kamyonu ile 350 çöp konteyneri satın alınarak köylere dağıtıldığını anlatan Özefe, şunları kaydetti:

"Proje hayata geçirildiği günden bu yana 26 köyden 2 kamyonla günlük 25, haftalık 150 metreküp çöpün toplanarak Erdemli Belediyesi Çöp Depolama Alanında bertaraf edildi.

Bu yaz dönemi 4 Temmuz'dan başlayan çalışmalarda bugüne kadar 700 metreküp evsel atık toplandı. Aralık ayı sonuna kadar 3 bin metreküp çöp toplanması hedefleniyor. Amacımız köylerimizin evsel katı atıklarını toplayıp bertaraf ederek çevre kirliliğinden kurtarmaktır.

Türkiye genelinde ilk olan ve başarı sağlanan proje Aralık ayı sonu bitecek. Ancak projenin Köylere Hizmet Götürme Birliği ya da başka bir birlik kanalıyla yürütülmesi için çalışacağız. "

- MERSİN

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500