Yaya Toure'den Guardiola'ya Irkçılık Suçlaması

Fildişi Sahilli futbolcu, eski menajerinin kendisine yönelik adaletsiz tutumunun altında ırkçı bir yaklaşımın yattığı görüşünde.

Yaya Toure'den Guardiola'ya Irkçılık Suçlaması

Sekiz yıl formasını giydiği Manchester City ile yollarını ayıran Yaya Toure, eski menajeri Pep Guardiola'ya yönelik ağır ithamlarda bulundu.

France Football'a verdiği kapsamlı röportaja "Guardiola efsanesini yıkan kişi olmak istiyorum." sözleriyle başlayan 35 yaşındaki futbolcu, Katalan teknik adamla aralarındaki süregelen gerilimi kamuoyuyla paylaştı. Guardiola'nın kendisine her zaman acımasız davrandığını ifade eden Toure, "Fiziksel olarak kendimi sürekli hazır tutmaya çalıştım. Antrenmanlarda takımın en iyi ve en genç oyuncularıyla aynı seviyede olduğumu kanıtlamaya gayret ettim. Ancak sonra anladım ki bu bir kondisyon meselesi değil. Nedenini bilemiyorum ama Guardiola beni hep kıskandı, beni kendisine bir rakip olarak gördü." dedi.

Fildişi Sahilli futbolcuya göre, menajerinin kendisine yönelik bu tutumunun altında ırkçı bir yaklaşım yatıyor. Guardiola'nın Barcelona'da da teknik direktörlüğünü yaptığını hatırlatan Toure, "Bana yaptıklarını örneğin Iniesta'ya yapabileceğini düşünebiliyor musunuz? Biz Afrikalılar her zaman diğerler oyuncularla aynı muameleyi göremiyoruz. Bundan yakınan ilk kişi ben değilim. Ancak adil olmayan yaklaşımlara maruz kalanların genelde Afrikalı oyuncular olması, bana bu soruyu sordurtuyor." ifadelerini kullandı.

Guardiola'nın ırkçı yönünü gizleyebilecek kadar kurnaz bir insan olduğunu da belirten Toure, "Bunu hiçbir zaman dışarıdaki insanlara belli etmeyeceğine eminim. Ancak gün gelir de beş Afrikalı futbolcuya sahip bir kadroyu karşısında bulursa muhtemelen ona bir pasta gönderirim." diye konuştu.

Yaya Toure geçtiğimiz sezon Guardiola yönetimindeki Manchester City'de sadece bir Premier League maçına ilk 11'de çıkabildi.