Yavuz Sultan Selim'in Eşi Ayşe Hafsa Sultan Anıldı

Yavuz Sultan Selim'in Eşi Ayşe Hafsa Sultan Anıldı

Yavuz Sultan Selim Han'ın Eşi, Kanuni Sultan Süleyman'ın Annesi Ayşe Hafsa Valide Sultan, Vefatının 477'nci Yıl Dönümünde Yavuz Selim Camisi Avlusunda Düzenlenen Törenle Anıldı.

Yavuz Sultan Selim'in Eşi Ayşe Hafsa Sultan Anıldı

Yavuz Sultan Selim Han'ın eşi, Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi Ayşe Hafsa Valide Sultan, vefatının 477'nci yıl dönümünde Yavuz Selim Camisi avlusunda düzenlenen törenle anıldı.

Fatih Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, törende konuşan Belediye Başkanı Mustafa Demir, Fatih ilçesinin Manisa ile bağının çok eskiye dayandığını, Fatih Sultan Mehmet ve Kanuni Sultan Süleyman'ın şehzadelikleri sonrası buradan Topkapı Sarayı'nda Osmanlı Devleti'nin başına geçtiklerini belirtti.

Demir, tarihin gördüğü en güçlü kadınlardan biri olan, Kanuni Sultan Süleyman'ın bile sık sık fikirlerine danıştığı Ayşe Hafsa Valide Sultan'ın 477 yıl önce hakkın rahmetine kavuştuğunu anımsatarak, şöyle devam etti:

"Ayşe Hafsa Valide Sultan, sanki malum olmuş gibi, hastalığı zamanında kendisine şifa olan Merkez Efendi'nin hazırladığı mesir macununun, Nevruzda halka dağıtılmasını istemişti. Bu anlamlı günde dünyevi alemde doğanın uyanışına, ruhani alemde ancak ve ancak yapılan ibadetlerin, iyiliklerin ve hayır hasenatların, bizlere ebedi mutluluk kapısını açtığını bir kez daha idrak edeceğiz. Bu arada, Yavuz Selim Camisi'nin dış avlusunda, türbelerin hemen yanında bulunan Sultan Abdülmecit Evi'nin restorasyonu da bu yıl sona erecek."

İstanbul İl Genel Meclis Başkanı Hüsamettin Koçak da Fatih Belediyesi, İstanbul İl Özel İdaresi ve Vakıflar Bölge Müdürlüğünün ortak çalışmaları sonucunda Fatih'te birçok tarihi eserin restore edildiğine dikkati çekerek, şu anda metruk bir şekilde bulunan Ayşe Hafsa Valide Sultan'ın kabrinin de en kısa sürede onarılacağını söyledi.

Manisa Valisi Celalettin Güvenç ise ülke genelinde ecdat yadigarı eserlerin büyük bir hızla yeniden ayağa kaldırıldığını belirterek, Türk insanının kendine olan güveni ve inancının her geçen gün arttığını, Türkiye'nin, geleceği parlayan ülkeler arasında yer aldığını kaydetti.

Ayşe Hafsa Valide Sultan için yapılan duaların ardından, Merkez Efendi'ye berat verilmesini temsil eden bir tiyatro gösterisi sunuldu.

Valide Sultan'ın vasiyeti üzerine vatandaşlara mesir macunu dağıtılan anma programında, Fatih Belediyesi Mehter Takımı da konser verdi.

- İSTANBUL