İşçiler Santrallere Barikat Kuruyor

Cİhlas Haber AjansıN - Haberler | Güncel
İşçiler Santrallere Barikat Kuruyor

Termik santraller ile kömür ocaklarında çalışan işçilerin bağlı bulunduğu sendikalar, işvereni işyerlerine sokmayacaklarını açıkladı.

Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) tarafından ihalesi yapılan Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santralleri ile kömür ocaklarında çalışan işçilerin bağlı bulunduğu sendikalar, işvereni işyerlerine sokmayacaklarını açıkladı.

Tes-İş ve Maden İş sendikaları üyeleri, Yatağan Termik Santrali önünde toplanarak izlenecek yol hakkında bir açıklama yaptı. Maden İş Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin, "Yatağan Termik Santrali ihalesi, Başbakan'ın başkanlığını yaptığı ÖYK tarafından onaylanmış ve 16 Ağustos 2014 tarihinde Resmî Gazete'de yayımlanmıştır. Resmî Gazete'de yayımlanan tebliğe göre ÖYK kararının aslında seçimden önce, yani Başbakan'ın Muğla'ya gelmesinden bir gün sonra, 7 Ağustos 2014 tarihinde onaylandığını ancak Resmî Gazete'de 16 Ağustos 2014'te tebliğ edildiğini görmekteyiz. Özelleştirmeye karşı mücadelemiz, aynı zamanda bir hak, hukuk ve demokrasi mücadelesidir. İktidarın kararını değiştirmek için demokratik ve meşru yollardan hemen hemen tüm mücadele yöntemlerini kullandık ancak siyasi iktidar satışta kararlı, biz de sattırmamaya kararlıyız. Resmî Gazete'de yayımlanmış olması, santralin devri anlamına gelmiyor. Bu şekilde işçinin moralini bozup yılgınlığa sebep olabileceklerini düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Bizler de direnmesek yok olacağımızı biliyoruz, bu kurumların yok olacağını biliyoruz. 2000 yılındaki deneyimimizle alıcı firmaları işyerlerine sokmamakta işçinin kararı artarak devam ediyor. Evladımız gibi büyüttüğümüz işyerlerimizi teslim etmemede kararlıyız." dedi.

İşçiler Santrallere Barikat Kuruyor

Kaynak: Cİhlas Haber AjansıN

Manşet Haberler

title