Yaşlı Fil Pak Bahadır Hayatını Kaybetti

Yaşlı Fil Pak Bahadır Hayatını Kaybetti

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültürpark Hayvanat Bahçesi'nin 59 Yaşındaki Konuğu Fil Pak Bahadır'ın Kalbi, Eklemleri ve Ayaklarındaki Şiddetli Enfeksiyon Nedeni ile Anestezi Altında Tedavisinin Yapılması İçin Almanya'dan Gelen İki Uzman Nezaretinde Gerçekleştirilen Operasyon Sırasında Durdu.

Yaşlı Fil Pak Bahadır Hayatını Kaybetti

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültürpark Hayvanat Bahçesi'nin 59 yaşındaki konuğu fil Pak Bahadır'ın kalbi, eklemleri ve ayaklarındaki şiddetli enfeksiyon nedeni ile anestezi altında tedavisinin yapılması için Almanya'dan gelen iki uzman nezaretinde gerçekleştirilen operasyon sırasında durdu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serpil Güngör, yaptığı yazılı açıklamada, Hayvanat Bahçesinin ''sembolü olan Pak Bahadır''ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını belirtti. Güngör, ''Tedavi edilmemesi halinde enfeksiyon giderek yayılacak ve ağrılı bir ölüm kaçınılmaz olacaktı. Bu yüzden önümüzdeki haftalarda yapılmasını planladığımız operasyonu öne aldık'' dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Fuar Hayvanat Bahçesi Amiri Veteriner Hekim Çağlayan İnanlı da Pak Bahadır'ın yaşı gereği mevcut dolaşım sorunlarının şiddetinin klinik muayene temelinde saptanmasından sonra tedaviye başlandığını belirterek, ancak tüm çabalara rağmen Bahadır'ın kalbinin daha fazla dayanamadığını bildirdi.

1948 yılında doğan Pak Bahadır, 1954 yılında Pakistan'dan İzmir'e getirilerek, Kültürpark Hayvanat Bahçesi'ne yerleştirilmişti.

Hayvanat bahçesinin diğer fili Begümcan'ın da ileride aynı hastalığa maruz kalmaması için Alman heyetin tavsiyesiyle erken bir operasyona alınacağı bildirildi.

Kaynak: AA