Haberler

İkizler, orman yangınlarına karşı omuz omuza mücadele ediyor

Güncelleme:
Abone Ol

Türkiye'deki orman yangınlarından etkilenerek üniversitede Ormancılık ve Orman Ürünleri Bölümü okuyan ikizler Ferhat ve Serhat Akkaya, Ankara'nın Nallıhan ilçesinde orman muhafaza memuru olarak göreve başladı. İkiz kardeşler, hem kendi sorumluluk alanları, hem de görev verilmesi halinde çevredeki orman yangınlarına karşı omuz omuza mücadele veriyor.

TÜRKİYE'deki orman yangınlarından etkilenerek üniversitede Ormancılık ve Orman Ürünleri Bölümü okuyan ikizler Ferhat ve Serhat Akkaya (21), Ankara'nın Nallıhan ilçesinde orman muhafaza memuru olarak yangınlara karşı omuz omuza mücadele etmeye başladı.

Bolu'da yaşayan tek yumurta ikizleri Ferhat ve Serhat Akkaya, eğitim hayatlarını aynı okullarda tamamladı. İkiz kardeşler, 2020'de birlikte girdikleri üniversite sınavı döneminde Türkiye'nin farklı noktalarında çıkan orman yangınlarından etkilenerek, orman muhafaza memuru olmaya karar verdi. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Ormancılık ve Orman Ürünleri Bölümünü tercih eden ikizler, eğitimlerini tamamladıktan sonra Kamu Personeli Seçme Sınavı'na girdi. Biri 71, diğeri 72 puan alan ikizler, Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü bünyesindeki Ankara Orman Bölge Müdürlüğü Nallıhan Orman İşletme Müdürlüğü'ne atanarak, bir ay önce orman muhafaza memuru olarak göreve başladı. İkiz kardeşler, hem kendi sorumluluk alanları, hem de görev verilmesi halinde çevredeki orman yangınlarına karşı omuz omuza mücadele veriyor.

'İNSANLIK İÇİN ORMANLARIMIZ ÇOK ÖNEMLİ'

Ferhat Akkaya, ülkede çıkan yangınlarının kendilerini çok etkilediğini belirterek, "Türkiye'de son zamanlarda büyük orman yangınları çıktı. Günlerce süren yangınlar oldu. Yangınlarla mücadelede biz de yer almak istedik. Bunun üzerine bu bölümü seçtik. 2 yıl üniversite eğitimi aldıktan sonra KPSS sınavına girdik, kardeşimle birbirine yakın puan aldık. Mülakatın ardından kardeşimle aynı yerde göreve başladık. Türkiye'nin neresinde yangın çıkarsa, görev verildiğinde kardeşimle birlikte omuz omuza mücadele edeceğiz. İlk görevimiz zaten ormanları korumak. Bizler ormanlarımızı koruyacağız; ama insanların da bu konuda duyarlı olmaları gerekiyor. Ağaçlarımız yanmasın, ormanlarımızla birlikte canlılar yok olmasın, oksijen kaynağımız yok olmasın. Bizler yangınlardan etkilenerek bu mesleği seçtik; insanlar da ormanlar konusunda duyarlı olmalı, zarar vermemeli, yangına sebep vermemeli. İnsanlık için ormanlarımız çok önemli" dedi.

'OMUZ OMUZA MÜCADELE EDECEĞİZ'

Serhat Akkaya ise kardeşi ile omuz omuza ormanları koruyacakları için gururlu olduğunu ifade ederek, "2020 yılında çıkan yangınlarda, ağaçların, ormanların yok olması bizi çok üzdü, çok etkiledi. Kardeşimle birlikte bu mesleğe yönelmek istedik. Kardeşimle birlikte bu görevi yerine getirecek olmak, omuz omuza ormanları koruyacak olmak bizim için gurur verici bir şey. Bir ağaç daha yanmasın diye omuz omuza mücadele edeceğiz. Bu çok güzel bir şey. Ağaçlarımız yanıyor, ormanlarımızla birlikçe içindeki canlılar yok oluyor. Yangınların çoğu insan eliyle çıkıyor. Dikkat edilmesi gerekiyor, kurallara uyulması gerekiyor, orman içinde ateş yakılmaması gerekiyor. İnsanların duyarlı olmalarını, kuralları uymalarını istiyoruz" diye konuştu. (DHA)

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Yaşam

Nallıhan Türkiye Ankara Eğitim Yaşam Haberler

Bakmadan Geçme

Kaptanlık oyununu kim kazandı?11 Aralık kaptan kim oldu? Mavi takım, Kırmızı takım kaptanı kim oldu? 11 Aralık yeni takımlar ve kadroları! 12 Aralık 2023 Günlük Burç Yorumları: 12 Aralık Salı burç yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! Yarın burçları neler bekliyor? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 11 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 11 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? CANLI maç izle! TÜM MAÇLAR! Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 11 Aralık GÜNÜN MAÇLARI CANLI İZLE! 11 Aralık 2023 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! 11 Aralık 2023 On Numara çekiliş sonuçları açıklandı mı? On Numara sonuçları saat kaçta? On Numara CANLI izle! Bugün kazanan numaralar neler? KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 11 Aralık Konya su kesintisi listesi! Yalı Çapkını 50.bölüm fragmanı İZLE! Yalı Çapkını yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı? BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 11 Aralık Bursa su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 11 Aralık İzmir su kesintisi listesi! Adabımuaşeret dersi nedir? Adabımuaşeret dersi zorunlu mu? ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 11 Aralık Ankara su kesintisi listesi! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 11 Aralık İstanbul su kesintisi listesi! Asgari ücret toplantısı bitti mi? Asgari ücret toplantısı sonrası açıklamalar!
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title