Hurda Metaller, Sanat Eserine Dönüştürüldü - Haberler
Haberi Paylaş

Hurda Metaller, Sanat Eserine Dönüştürüldü

AA - Yaşam
Hurda Metaller, Sanat Eserine Dönüştürüldü

Antalya'da bir heykeltıraş tarafından eğitim verilen sanayi esnafı, hurda metalleri kullanarak heykel yaptı.

Antalya'da bir heykeltıraş tarafından eğitim verilen sanayi esnafı, hurda metalleri kullanarak heykel yaptı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Dairesi Başkanlığı ile Akdeniz Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanlığı işbirliğiyle, atık metallerin heykel yapımında kullanılmasını sağlamak ve sanayi çalışanlarını bu konuda teşvik etmek amacıyla "Atık Malzeme ile Heykel Tasarım ve Uygulama Atölyesi" kuruldu.

Atölyede çalışmak için başvuran 11 sanayi ustasına heykeltıraş Ayhan Kayapınar tarafından bir ay süreyle eğitim verildi. Sanayi çalışanları, Akdeniz Sanayi Kültür Merkezi'nde aldıkları eğitim ile atık metallerin heykel yapımında nasıl kullanıldığını öğrendi. Heykellerin tasarım ve uygulama aşamaları da yaklaşık bir ay sürdü.

Kullanılamayacak durumdaki hurda, otomobil parçası, metal atıkları, estetik ve plastik değerler gözetilerek ustaların ellerinde sanat eserine dönüştü. Heykellerde hurda otobüs mafsalları 'bacak', ekzantirik mili 'gövde', bujiler

'burun', LPG tankları 'gövde', pistonlar 'kol', krank kolları 'el ve ayak' oldu.

Ustalar tarafından yapılan birbirinden ilginç 10 heykel, Akdeniz Sanayi Sitesi Parkı'nda oluşturulan Atık Malzeme Heykelleri Açıkhava Galerisi'ne konuldu. Ahtapot, dinozor, boğa, robot, çember çeviren çocuk ve zürafa gibi birbirinden ilginç heykeller, görenlerin ilgisini çekiyor.

Heykeller, burada 13 Haziran Çarşamba gününe kadar sergilenecek.

-"Sanatın sanayiye de yayılması beni gururlandırıyor"-

Açık hava galerisini inceleyen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, sanayi esnafının sanatsal etkinliklere ilgi duymasının ve ne kadar yetenekli olduklarını göstermesinin çok güzel olduğunu belirterek, projenin Türkiye'de ilk olduğunu söyledi.

Antalya'nın kültür ve sanatla çok iyi buluşan bir şehir olduğunu ifade eden Akaydın, "Bunun sanayiye de yayılması beni gururlandırıyor. Heykeller çok güzel olmuş. Harika tasarımlar var. Sanayi atıkları kullanılarak çok özgün eserler üretilmiş. Turistlerin buraya gelip bu heykelleri görmesi çok güzel olur" dedi.

Belediye Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Adem Akyürek de projeyle atık metallerin sanat eserine dönüştürerek yeniden kullanıma kazandırıldığını ifade etti.

Proje sanayi çalışanlarına kendilerini ifade etme fırsatı sunduklarını, Akdeniz Sanayi Sitesi Parkı'nı bu heykellerle açıkhava galerisini çevirdiklerini dile getiren Akyürek, heykel sergisinin turizmde bir destinasyon noktası olmasını hedeflediklerini kaydetti.

-Yağ varili, kaporta saçından zürafa heykeli-

Akdeniz Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Mehmet Öztürk ise projede kendisinin de zürafa heykeli yaptığını anlatarak, "Bugüne kadar sadece belgesellerde izleme fırsatı bulduğum zürafayı heykelleştirmek istedim. Gövdesinde yağ varili ve kaporta saçı, ayaklarda mafsal ile bilye kullandım. Heykeli yaklaşık 150 kilo hurda malzeme ile yaptım" diye konuştu.

Projeye katılan Kemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bolat Ünsal da dinozor ve ahtapot heykelleri oğlu ile yaptıklarını belirterek, heykellerin kendi düşüncesi olduğunu söyledi.

Heykelleri 3 haftada tamamladıklarını kaydeden Ünsal, "Ahtapotta atık boru, hurda saç ve fren diski, dinozorda da hurda saç, kramayer dişlisi, fren balatası, direksiyon kolu ve helezon yaylar kullandım" dedi.

"Sanayinin Asimosu" adını verdiği robot heykeli yapan motor ustası Bekir Öner, projede yer almaktan büyük keyif aldığını vurgulayarak, robot heykelinin gövdesini ekzantirik mili, kollarını otobüs piston kolları, başını silindir kapağı, piston, supap yaylarından yaptığını anlattı.

Muhabir: Süleyman Elçin

Yayıncı: Hızır Hacısalihoğlu - ANTALYA

AA / Yaşam

Antalya Yaşam Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title