"Yasal Olmayan Telefon Dinlemeleri Delil Olmaz"

"Yasal Olmayan Telefon Dinlemeleri Delil Olmaz"

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Mahkeme Kararı Olmadan Telefon Dinlemelerinin Delil Olarak Kullanılamadığını Belirterek, Ancak Dünyada Hiçbir Ülkenin de Teknolojik Açıdan Telefon Dinlemeyi Önleyemediğini Söyledi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, mahkeme kararı olmadan telefon dinlemelerinin delil olarak kullanılamadığını belirterek, ancak dünyada hiçbir ülkenin de teknolojik açıdan telefon dinlemeyi önleyemediğini söyledi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Ulaştırma Bakanlığı ile bağlı kuruluşların 2008 yılı bütçesi üzerindeki görüşmeler sürüyor.

CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a, mahkeme kararı olmadan telefonların dinlenmesinin önlenip önlenemeyeceğini sorarak, ''Rahat edelim mi, telefonlarımız bir mahkeme kararı olmadan dinlenmeyecek mi?'' dedi.

Yıldırım, yasal olmayan yollarla yapılan dinlemede elde edilen bilgilerin delil olarak kullanılamayacağını, bunun yasayla suç haline getirildiğini belirterek, ''Ancak teknoloji dinlemeye müsait. Dünyada bunu engelleyen ülke de yok. Ama önemli bir düzenlemeyle, bu konudaki keyfiliğin önüne geçildi'' diye konuştu.

Özyürek'in ''Biz telefonlarımızın dinlenmemesini istiyoruz'' demesi üzerine Yıldırım, ''Bu dinlemenin kıymeti harbiyesi yoktur. Belki sizi rahatsız eder ama delil olamaz'' karşılığını verdi.

Yıldırım ayrıca cep telefonlarının kayıt altına alınmasıyla birlikte hırsızlık ve kapkaç olaylarında yüzde 90 oranında azalma olduğuna işaret ederek, ''Temmuz 2005'te yaklaşık 19 milyon olan kayıtlı telefon sayısı, Kasım 2007 tarihi itibariyle 84 milyona yaklaşmıştır. Bunun ekonomik değeri 9 milyar dolardır'' diye konuştu.

Kaynak: AA