'Yasaklar Koymayın'

'Yasaklar Koymayın'

Sosyetenin En Formda Kadınlarından Biri Olan Diyetformula Güzellik Merkezinin Sahibi Deniz Berdan, Kurban Bayramı'nda Beslenme Konusunda Önerilerde Bulundu:

'Yasaklar Koymayın'

SOSYETENİN EN FORMDA KADINLARINDAN BİRİ OLAN DİYETFORMULA GÜZELLİK MERKEZİNİN SAHİBİ DENİZ BERDAN, KURBAN BAYRAMI'NDA BESLENME KONUSUNDA ÖNERİLERDE BULUNDU:

Bayram coşkusunu yasaklarla gölgelemeyin ama ikramları görünce de kendinizi kaybetmeyin.

Mankenlere taş çıkartan fiziğiyle sosyetenin en gözde kadınlarından biri olan Deniz Berdan, birbirinden leziz ikramların yapılacağı Kurban Bayramı için beslenme önerilerinde bulundu. Diyetformula güzellik merkezinin de sahibi olan Berdan; Kurban Bayramı'nda özellikle et ve tatlı tüketiminin arttığına dikkat çekerek, "Bayram ziyaretlerine, kendinize yasaklar koyarak gölge düşürmeyin. Bazı besinleri yasaklamak yerine, bilinçli ve ölçülü beslenin" diyor. İşte Berdan'ın, Diyetformula'nın diyetisyeni Yasemin Batmaca ile birlikte sıraladığı bayram önerileri:

* Kurban eti ne zaman tüketilmeli?

Etler; yeni kesildiğinde sert olduğundan hem pişirmesi hem de sindirimi zor olur. Bu nedenle, kurban etleri hemen tüketilmemeli; buzdolabında 24-48 saat bekledikten sonra pişirilip, tüketmeli.

* Kurban etleri nasıl saklanmalı?

Kurban etleri, birer tüketimlik küçük miktarlar halinde buzdolabı poşetine konularak kaldırılmalı. Etler; 0-2 C0'de 3-5 gün, buzlukta -2 C0'de birkaç hafta, -18 C0'de ise 3 ay saklanabilir.

* Kurban etleri nasıl çözdürülmeli?

Et; potansiyel riskli yani kolay bozulabilme riski taşıyan bir besindir. Bu yüzden çözdürüldükten sonra asla tekrar dondurulmamalı.

* Kurban etleri ne kadar pişmeli?

Kurban etlerinin çiğ veya az pişmiş halde tüketilmesi, bağırsaklarda mikroorganizmaların ve çeşitli parazitlerin oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle çiğ veya az pişmiş et tüketmeyin.

* Kurban etleri nasıl pişirilmeli?

Etler pişirilirken; ızgara, fırınlama, buğulama ve haşlama gibi yöntemler tercih edilmeli. Izgara yapılırken kömürleşme ve yanma olmayacak şekilde hazırlanmalı. Etleri çok yüksek ısıda çok uzun süre pişirmekten, kavurmaktan ve kızartmaktan kaçınılmalı.

Yemek davetleri için küçük tüyolar

* Yemekten önce kesinlikle aç kalmayın.

* Yemeğe başlamadan 15-20 dakika önce 1-2 bardak su için.

* Yemekleri yavaş yemek, hayli önemli bir taktiksel silahtır.

* Masaya oturduğunuzda yiyeceğiniz besinleri dikkatli seçin. Yemek istediklerinizi, sadece tadına bakmak istediklerinizi ve hiç yemeyeceklerinizi belirleyin.

* Bayram ziyaretlerinden keyif almanız da çok önemli. Planlı yerseniz, yediklerinizden pişmanlık duymazsınız ve eğlenceniz bozulmaz.

* Tabak büyüklüklerini ve porsiyonları küçülterek yeme miktarınızı azaltabilirsiniz.

* Uyanık olduğumuz her saat için 1 bardak suya ihtiyacımız olduğunu unutmayın. Bu hesaba göre; günde 8-12 bardak su içmeniz gerekir.

* Ağır, yağlı ve hamurlu yiyecekler içermeyen öğünler planlanlayın.

* Misafirpirverlik ve bayramın geleneği şeker, çikolata, tatlı, çay, kahve ve kola gibi ikram amaçlı sunulan yiyecek ve içeceklerin tümünü kabul etmeyerek, aralarında en hafif olan sütlü ve meyveli tatlıları tercih edin.

* Hamur tatlılarından ille de yemek istiyorsanız, az az (günde 1 porsiyonu geçmeyecek şekilde) tüketin.

* Diğer tatlı ikramlarını geri çevrip; meyve, bol süt ve az kahve içeren sütlü kahve, çok açık az sütlü çay veya bitki çaylarını tercih edin.

* Tatilde olanlar, açık büfede sunulan alternatiflerden yararlanabilir.

Kaynak: Gecce