Yaş Mağdurları 28 Şubat Davasına Müdahil Olacak

Yaş Mağdurları 28 Şubat Davasına Müdahil Olacak

Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER) Adana Temsilcisi Alattin Yalçın, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) ilişkisi kesilen personelin 28 Şubat postmodern darbesi davasına müdahil olacağını söyledi.1998'de...

Yaş Mağdurları 28 Şubat Davasına Müdahil Olacak

Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER) Adana Temsilcisi Alattin Yalçın, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) ilişkisi kesilen personelin 28 Şubat postmodern darbesi davasına müdahil olacağını söyledi.

1998'de jandarma astsubay rütbesinde iken "disiplinsizlik ve sicil yolu" gerekçe gösterilip YAŞ kararı ile ordudan atıldığını belirten Yalçın, 22 Mart 2011 tarihinde çıkan 6191 sayılı kanun ile kendisi gibi yaklaşık bin 600 'YAŞzedeye' iade–i itibarın sağlandığını hatırlattı.

Şu anda bir kamu kurumunda 'araştırmacı' unvanı ile görev yaptığı bilgisini veren Yalçın, 'kimlik, silah, silah ruhsatı' gibi özlük haklarına kavuştuklarına dikkat çekti. 28 Şubat dönemine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan emekli asker ve aramaları değerlendiren Yalçın, kendileri gibi YAŞ'a dahi götürülme gereği görülmeden Batı Çalışma Grubu (BÇG) tarafından üçlü kararname ile orduyla ilişiği kesilen 'tüm re'sen emekli askerlerin' de bu davaya katılacağını ifade etti.

Emekli Orgeneral Çevik Bir imzalı bir belgede 28 Şubat sürecinde TSK de başını B.Ç.G.'nin çektiği cunta oluşumu tarafından 'cadı avının' başlatıldığına değinen Alattin Yalçın, yüzlerce subay, astsubayın YAŞ kararı ile hukuksuzca savunmaları alınmadan atıldığını vurguladı.

"TSK'deki ilişik kesilmelere" gerekçe olsun diye 'bozulmuş sicilinin' Jandarma Genel Komutanlığı'nca şu anki görev yaptığı kuruma 91,37; yani pekiyi olarak bildirildiğinin altını çizen Yalçın, şöyle devam etti: "Çevik Bir, imzalı belgede 'irticai faaliyetleri nedeniyle TSK'dan uzaklaştırılanların kamu kurumlarında çalışmasını engelleyecek yasal düzenlemelerin yapılması' talimatı verildi. Bu nasıl bir emirdir. Hem hukuksuzca mağdur edeceksin ve hem de sivil hayatta bile rahat bırakmayacaksın. Bu nasıl bir kin ve nefrettir. Bu girişim şahsımıza değildi. Bu kin gerçekte peygamber ocağı olan TSK'ya sızmış bir cunta tarafından İslam'aydı. Onlar için en büyük düşman eşlerimizin başörtüsünün temsil ettiği İslam diniydi. Oysa bizler TSK'ya peygamber ocağı olduğu için girmiştik."

1000 yıl süreceği söylenen 28 Şubat sürecinin 15 yılda darmadağın olduğunu anlatan Yalçın, yapılanların insan yaratılışına aykırı ve keyfi davranışlar olduğunu kaydetti.

Hiçbir suçu olmayan takdir, madalya ve birçok başarı belgesi almış; canını hiçe sayan binlerce vatan evladının hedef alındığını aktaran Yalçın, tüm kanunsuzluk, yalan ve dolanlara rağmen en ufak bir adli olaya dahi karışmadıklarını dile getirdi.

Vatan, millet ve TSK'ya olan sevgilerinin devam ettiğini belirten Yalçın, "Susurluk davasında 'Bizim niye İtalya'daki gibi cesur savcı ve hakimlerimiz yok' diye hayıflanan bir kısım yazarlarımız şimdi bu soruşturmaları sulandırmaya çalışıyor. YAŞ mağdurları olarak davaya müdahil olacağız." açıklamasını yaptı.