Yargıtay Telekulak Kararını Pekiştirdi

Yargıtay Telekulak Kararını Pekiştirdi

Yargıtay 8. Ceza Dairesi, İkinci Kez Telekulak Kararı Verdi.

Yargıtay Telekulak Kararını Pekiştirdi
14.03.2009 02:19 | Son Güncelleme: 14.03.2009 02:19

Yargıtay 8. Ceza Dairesi, ikinci kez telekulak kararı verdi. Daha önce, "Tek başına dinleme kaydı mahkûmiyete yetmez" diyen Yargıtay, içtihatını oybirliği ile verdiği bir başka kararla daha pekiştirdi.

Yargıtay, toplu silah ticareti davasında, ’içeriği açıkça suça ilişkin olmayan maddi bulgularla desteklenmeyen telefon kayıtları’nın, suçun ’toplu’ olarak işlendiğini kanıtlamaya yetmeyeceğine karar verdi.

Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Muharrem A. Murat A. adlı iki sanığı "toplu silah ticareti" suçundan Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Kanunu’nun 12/2 maddesinden mahkûm etti ve yakalanan silahlara da el konulmasına karar verdi.

Oybirliğiyle ’bozuldu’

Sanıklar kararı Yargıtay’da temyiz etti. Yargıtay, telefon konuşmalarının içeriğinin açıkça silah ticaretine ilişkin olmadığı ve maddi bulgularla destelenmediği, bu nedenle de delil niteliği taşımadığı belirterek, bozma kararı verdi.

Oy birliği ile verilen bozma kararı üzerine sanıklar şimdi 12 yerine 5-8 yılla "bireysel silah ticareti" suçundan yeniden yargılanacak. Yargıtay 8. Dairesi kamuoyuna yansıyan ilk örnek kararında, Gaziantep’te 6 "toplu silah ticareti" sanığı hakkındaki mahkûmiyetleri dinleme dışında başka hiçbir delil olmadığı ve beraatleri gerektiği görüşüyle oy çokluğu ile bozmuştu.

Kaynak: DHA

title