Yargıtay Onursal Başsavcısı Kanadoğlu Artvin'de

Yargıtay Onursal Başsavcısı Kanadoğlu Artvin'de

Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Artvin Barosu Tarafından Düzenlenen "Hukuk Devleti ve Demokrasi Yolunda Yeni Ceza Kanunu ve Uygulaması" Başlıklı Sempozyuma Katıldı.

Yargıtay Onursal Başsavcısı Kanadoğlu Artvin'de

Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Artvin Barosu tarafından düzenlenen "Hukuk Devleti ve Demokrasi Yolunda Yeni Ceza Kanunu ve Uygulaması" başlıklı sempozyuma katıldı.

Sempozyuma konuşmacı olarak Yargıtay eski Cumhuriyet Başsavcısı ve Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun yanısıra Yargıtay 8. Dairesi üyelerinden Ali Erol Özgenç, Hamdi Yaver Aktan, M.Hulusi Özerk, Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu katıldı. Sempozyumda konuşan Sabih Kanadoğlu, ' 'Türkiye'de anayasanın bugün getirdiği ve kurduğu düzenin dışında, sanki bütün koşullar ve 'egemenlik iradesi sadece TBMM'de vardır' düşüncesi topluma mal edilmeye

çalışılmaktadır. Onun üstünde herhangi bir gücün bulunmadığı söyleniyor. Aslında güç doğrudan doğruya halkındır. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Ancak bugün anayasamıza baktığımızda milletin bu egemenliğin nasıl kullanacağı orada yazıyor. 'Bu egemenlik yetkili organlar eliyle kullanılır' diyor. Son günlerde yaşanan popülist gelişmelerle cumhurbaşkanın seçilmesinin halka bırakılması son dakika isteklerinin Türkiye için çok tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Yapılmak istenen şeyde ciddiyet

yoktur, samimiyet yoktur, hazırlığı yoktur" dedi.

"Önümüzde bir fırsat var, seçim var. Siz vicdanınızla, bilincinizle bu 22 Temmuz'da saydığımız niteliklere uygun siyasi partilere oy verin" diye devam eden Kanadoğlu, "Mutlaka sandığa gidin, bu hakkınızı doğru bir şekilde Türkiye'nin yararına kulanın. Son anayasa paketi, isterlerse cumhurbaşkanı ve muhalefet partisi tarafından anayasa mahkemesine götürülebilir. Görev süresi dolsa dahi yeni cumhurbaşkanı seçilene kadar Sezer'in görevinin devam etmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Sempozyumun sonunda söz alan Artvin Barosu Başkanı Avukat Bedrettin Kalın, Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'na hitaben, "Sizi Cumhurbaşkanı olarak görmek istiyoruz. Hukukçu bir cumhurbaşkanının ülkemize ne kadar fayda sağladığını geçtiğimiz son 7 yıl içerisinde gördük" dedi. Kanadoğlu, bu söz üzerine gülümsedi ve konuyla ilgili soruları cevapsız bıraktı.

(ZA-İRT-OK-Y)