Yargıtay'daki Seçim Krizi Devam Ediyor

Yargıtay'daki Seçim Krizi Devam Ediyor

Yapısı yasa ile değiştirilen Yargıtay'da iki gündür düğüm haline gelen seçim krizi devam ediyor.

Yargıtay'daki Seçim Krizi Devam Ediyor

Yapısı yasa ile değiştirilen Yargıtay'da iki gündür düğüm haline gelen seçim krizi devam ediyor. Başkanvekili Mahmut Bilgen'in yaş haddinden emekliye ayrılmasıyla boşalan Başkanvekilliği için 8 gündür yapılan seçimlerin 24. turunda da sonuç çıkmadı. 12 asıl, 8 yedek üyenin belirleneceği Birinci Başkanlık Kurulu seçimlerinde ise sadece 8 asıl, 6 yedek üye seçilebildi.

Yargıtay'ın yapısında değişikliğe giden yasanın yürürlüğe girmesinin ardından yüksek yargıçlar hafta başından beri sandık başına gidiyor. Kanun 7 gün içinde Birinci Başkanlık Kurulunun yeniden belirlenmesi öngörülüyor. Yeni düzenleme ile 8 olan asıl üye sayısı 12'ye, 4 olan yedek üye sayısı ise 8'e çıkarılan Birinci Başkanlık Kurulu için yapılan seçim 2. haftasında da tamamlanamadı. Seçimlerde sadece 8 asıl, 6 da yedek üye belirlendi. Birinci Başkanlık Kurulu'na bugüne kadar 13. Hukuk Dairesi Başkanı Rahmi Ünal, 2. Hukuk Dairesi Üyesi Mahmut Kamacı, 4. Ceza Dairesi Başkanı Halim Aşaner, 8. Hukuk Dairesi Üyesi Nebahat Şimşek, 15. Ceza Dairesi Üyesi Mustafa Kaya, 14 Hukuk Dairesi Başkanı Ali Sezgin, 5. Ceza Dairesi Başkanı Bahriye Demirel ve 12. Ceza Dairesi Üyesi Saniye Tarhan asıl üye seçildi. 5. Hukuk Dairesi Başkanı Naci Başsorgun, 15. Hukuk Dairesi Başkanı Aysel Özgür, 2. Ceza Dairesi Başkanı Nedim Baran, 8. Ceza Dairesi Üyesi Bekir Özenir ve 7. Ceza Dairesi Başkanı Mehmet Mutlu ile 21. Hukuk Dairesi Üyesi İbrahim Kır yedek üye oldu. Bu isimlerle birlikte Birinci Başkanlık Kurulunda asıl üyeliklerin 8'si, yedek üyeliklerin 6'sı belirlenmiş oldu. Birinci Başkanlık Kurulu seçimine yarın devam edilecek.

-DAİRELERİN İŞ BÖLÜMÜ DEĞİŞECEK

Yeni kanun ile asıl üye sayısı 8'den 12'ye, yedek üye sayısı 4'ten 8'e çıkarılan Birinci Başkanlık Kurulu üyeleri seçimin ardından 10 gün içinde, iş durumunu dikkate alarak ceza ve hukuk dairelerinin sayısı ile bu daireler arasındaki iş bölümüne ilişkin karar tasarısını hazırlayacak ve Yargıtay Büyük Genel Kurulunun onayına sunacak. Ayrıca, Büyük Genel Kurulda değişiklik teklif edilebilmesi için gerekli üçte bir oranı, bundan sonra 10'da bir olacak şekilde değiştirilecek.

-BAŞKANVEKİLİ 8. GÜNDE DE SEÇİLEMEDİ-

Yargıtay'da Başkanvekili Mahmut Bilgen'in yaş haddinden emekliye ayrılmasıyla boşalan Başkanvekilliği için 8 gündür yapılan seçimlerden bugün de sonuç çıkmadı. Yargıtay Birinci Başkanvekilliği için Yargıtay 19. Hukuk Dairesi Başkanı Seyit Çavdar, Yargıtay 11. Hukuk Dairesi Üyesi Ahmet Özgan ve Yargıtay 4. Hukuk Dairesi Üyesi Kamil Kancabaş aday oldu. Seçimde ilk üç turda tüm adaylar yarışıyor. Seçimin son iki turu, ilk üç turda en çok oyu alan iki aday arasında yapılıyor. Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 30 Haziran'dan bu yana yapılan seçimlerde hiçbir aday Yargıtay üye sayısının salt çoğunluğu 194 oyu alamadı. Başkanvekilliği seçimlerine de yarın devam edilecek.