Yargıtay Başkanlığı'na Seçilen Gerçeker'in Mazbata Töreni

Yargıtay Başkanlığı'na Seçilen Gerçeker'in Mazbata Töreni

Yargıtay 1. Başkanlığı'na Seçilen 9. Ceza Dairesi Başkanı Hasan Gerçeker, Mazbata Töreninde Yaptığı Konuşmada Laiklik Vurgusu Yaptı. Türbanla İlgili Yeni Anayasa Düzenlemesine Atıfta Bulunan Gerçeker, "Meclis, Yetkisini Laikliğin Zayıflatılmasına Neden Olacak Şekilde Kullanmamalıdır" Dedi.

Yargıtay Başkanlığı'na Seçilen Gerçeker'in Mazbata Töreni

Yargıtay 1. Başkanlığı'na seçilen 9. Ceza Dairesi Başkanı Hasan Gerçeker, mazbata töreninde yaptığı konuşmada laiklik vurgusu yaptı. Türbanla ilgili yeni Anayasa düzenlemesine atıfta bulunan Gerçeker, "Meclis, yetkisini laikliğin zayıflatılmasına neden olacak şekilde kullanmamalıdır" dedi.

Başkanlığa seçilen Hasan Gerçeker için bugün Yargıtay'da bir tören düzenlendi. İlk kez bir Yargıtay Başkanı mazbatasını törenle alırken, törene eski Yargıtay Başkanı Osman Arslan, Yargıtay Başkanvekili Osman Şirin, eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya ve çok sayıda Yargıtay üyesi katıldı.

Törende bir konuşma yapan Gerçeker, çalışma arkadaşlarına teşekkür ederek, uzun ve yorucu bir seçim süreci geçirdiklerini ve bu sürecin yargıya yakışır bir olgunlukla sonuçlandığını söyledi. Yargıtay'ın yargının öncü gücü, lokomotifi olduğuna dikkat çeken Gerçeker, kurumun bugün çok büyük sıkıntılar içinde bulunduğunu belirtti. Yargının fiziksel koşullar ve personel yetersizliğinin, bina gibi birçok sorununun bulunduğunu ve bunların acilen çözümlenmesi gerektiğini kaydeden Gerçeker, adaletin gerçek

anlamda sağlanmasının ancak bu sorunların tam anlamıyla çözümüyle mümkün olacağını ifade etti.

Yargıtay Başkanlar Kurulu'nun ve Yargıtay Başkanvekili Osman Şirin'in önceki günkü yaptığı laiklikle ilgili açıklamalarına atıfta bulunarak, bu düşüncelere kendisinin de katıldığını belirten Gerçeker, şunları söyledi:

"Bizler Yüce Atatürk'ün önderliğinde kurulan ve onun ilkeleri doğrultusunda, çizdiği aydınlık yolda bugünlere gelen Türkiye Cumhuriyeti'nin Anayasa ile teminat altına alınmış olan ilkelerini diğer kurumlarla birlik ve beraberlik içinde korumak ve kollamak durumundayız. Yüce Meclis'in Anayasa ve yasal değişiklik yapması en doğal ve baş görevidir. Bu yetki laikliğin zayıflatılmasına neden olacak şekilde kullanılmamalıdır. Bilimin, teknolojinin bu kadar ileri bir seviyeye ulaştığı bu çağda Tanrı'nın verdiği

aklı ve zekayı kullanarak doğruları bulmak yerine hurafelerle dolu bir sisteme geri dönüş çabalarına geçit vermememiz gerekir'' diye konuştu.

Kurumlar arasında çatışma değil uzlaşmadan yana olduklarını vurgulayan Gerçeker, ''Bir defa daha vurgulamak istiyorum, bizler kurumlar arasında çatışmadan değil, devletin birlik ve bütünlüğü için uzlaşmadan, karşılıklı sevgi ve saygıdan, diyalogdan yanayız. Toplumun huzur ve güvenliği için barış ve kardeşlikten yanayız. Her türlü ayrımcılığa karşıyız, inançlara saygılıyız. Yüce Türk milleti, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ortaya koyduğu milliyetçilik anlayışında da olduğu gibi bu ilkeler

doğrultusunda asırlar boyu varlığını korumuş, devletler kurmuş, kaynayan bir kazan durumunda bulunan Ortadoğu'da ve tüm dünyada bir denge unsuru olmaya, batı ile doğu arasında bir köprü görevi yapmaya devam edegelmiştir. Bütün çabamız ve amacımız yargının yücelmesi, hukukun üstünlüğü ilkesinin gerçek anlamıyla yaşam bulması, ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü içinde esenliğe kavuşması içindir. İnananlara da saygılıyız" diye konuştu.

Yargıtay 1. Başkanvekili Osman Şirin ise, konuşmasında yargının sorunlarına değindi. 2 gün önce emekli olan iki üyenin veda töreninde laiklikle ilgili sözlerini hatırlatan Şirin, bu sözlerinin arkasında olduğunu söyledi. Şirin, Gerçeker'in zorlu bir dönemde görevi devraldığını belirterek, Gerçeker'in bu görevde başarılı olacağına inandığını ifade etti.

Mazbatasını Şirin'den alan Gerçeker'e, cübbesini ise eski Yargıtay Başkanı Osman Arslan giydirdi.

(EDA-CC-CC-Y)

Kaynak: İHA