Yargının Uçuşa Geçme Zamanı

Yargının Uçuşa Geçme Zamanı

Erdoğan 'Yargının Uçuşa Geçme Zamanı' Dedi, Osman Şirin Cevap Verdi. İşte Detaylarıyla Yargıtay Resepsiyonu.

Yargının Uçuşa Geçme Zamanı

2007-2008 Adli Yılı açılışı dolayısıyla Yargıtay Başkanı Osman Arslan, Devlet Konukevi'nde bir resepsiyon verdi. Resepsiyona TBMM Başkanı Köksal Toptan ve eşi Saime Toptan, Başbakan Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yüksek yargı organlarının temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Havuz Başında Sohbet

Başbakan Erdoğan, TBMM Başkanı Toptan, Yargıtay Başkanı Arslan ve bakanlarla birlikte bir süre
Devlet Konukevi'nin bahçesindeki havuz başında oturarak sohbet etti. Erdoğan, bu sırada yanına gelen bir yargı mensubunun 7 yaşındaki torunu Zeynep Dölek'e, 'Bana dua ediyor musun?' diye sordu. Küçük kız, Erdoğan'a 'Evet, dua ediyorum' karşılığını verdi. Başbakan Erdoğan, havuz başındaki sohbet ve yemeğin ardından resepsiyonun verildiği bahçeyi boydan boya dolaşarak davetlilerle sohbet etti.

'HİÇBİR SİYASİ ANLAYIŞA ÖNYARGIMIZ YOK'

Yargıtay Başkanı Arslan ve Adalet Bakanı Şahin'le birlikte bahçeyi dolaşan Erdoğan, Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok ile bir süre sohbet etti. Sohbete katılan Adalet Bakanı Şahin, Özok'un bugün Adli Yıl Açılış töreninde yaptığı konuşmaya atıfta bulunarak, 'Daha önceki yıllarda konuşmalarınız subjektif oluyordu, bu yıl objektif bir konuşma yaptınız' dedi. Özok ise hayatında hiçbir zaman subjektif olmadığını, hep yüreğinden konuştuğunu söyledi. Özok, 'Bizim hiçbir siyasi anlayışa karşı önyargımız yok'
diye konuştu. Şahin'in, 'Arada sırada vitesten mi atıyorsun?' sorusuna 'Olabilir' karşılığını veren Özok, 'Özlediğimiz Türkiye. Hepimiz birlikte yaratacağız onu inşallah' dedi.

Uçuşa Geçme zamanı

Erdoğan, Yargıtay Başkanvekili Osman Şirin'in yargının sorunlarına ilişkin yakınmalarını dinledikten sonra, 'Biz size araçları, gereçleri veriyoruz. Bu dönem yargının uçuşa geçme zamanıdır' dedi. Şirin ise Erdoğan'a, 'O bizi uçuşa geçirmez' karşılığını verdi. Adalet hizmetinin büyük bir yük altında olduğunu ve önlerinde binlerce dosyanın biriktiğini anlatan Şirin, buna karşın hükümetin iyi niyetle çalıştığını da bildiklerini ifade etti.

İyi para alıyorsunuz

Erdoğan, aynı masada bulunan Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kudret Güven ile de vakıf üniversitelerinin sorunlarına ilişkin sohbet etti.

Erdoğan, vakıf üniversiteleri için ne yapacaklarını soran Prof. Güven'e, 'Üniversitelerin üretimde bulunmasını istiyoruz. AR-GE çalışmalarına ağırlık vermeleri gerekir' şeklinde karşılık verdi. Prof.
Güven'in, Başkent Üniversitesi'nin mali sıkıntılarına değinmesi üzerine ise Erdoğan, 'Siz de para bol zaten. Vakıf üniversitelerini biliyoruz. devletten iyi para alıyorsunuz. Hastanelerle birlikte çalışmaya başladığımızdan itibaren, 2 senedir SSK'lılar, Emekli Sandığı mensupları, Bağ-Kur'lular sizin hastanelerinizden istifade ediyor. Hepsinin parasını takır takır alıyorsunuz' diye konuştu. Güven'in devletten alacakları bulunduğunun hatırlatılması üzerine ise Erdoğan, 'Alacağınız varsa da onu mutlaka alırsınız' dedi.

Günay'a heykel tartışması soruldu

Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, gazetecilerin, Antalya'nın Kemer ilçesinde yaşanan müstehcen heykel tartışmalarına ilişkin soruları üzerine, 'Sanatta özgürlükten yanayım ama toplumsal değerleri de tahrip etmemek gerekir' dedi.

(ZÇ-OK-Y)

Kaynak: İHA