Yargıda Devrim: Tıkla Öğren

Yargıda Devrim: Tıkla Öğren

Adalet Bakanlığı E-devlet Projesi Kapsamında Bir İlke Daha İmza Atarak Adalet Bürokrasine Son Veriyor. Ulusal Yargı Ağı ile Vatandaşlar Bazı Meselelerin Halli İçin Adliyeye Gitmekten Kurtuluyor.

Yargıda Devrim: Tıkla Öğren

Adalet Bakanlığı e-devlet projesi kapsamında bir ilke daha imza atarak Adalet bürokrasine son veriyor. Ulusal Yargı Ağı Projesi ile vatandaşlar artık duruşma tarihini ve dava aşamalarını öğrenmek için adliyelere gitmeyecek, davalarının seyrini internet üzerinden öğrenebilecekler.

Adalet Bakanlığı personeli, avukatların ardından Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) vatandaşlara verdiği hizmeti genişletiyor. Vatandaşa kaliteli, güvenli, etkin hizmetlerin elektronik ortamda ve bürokratik engellere takılmadan kolayca sunulmasını, vatandaşın, adli mekanizmalara internet üzerinden eriştirilmesini de amaçlayan UYAP, adli hizmetleri işlemleri ve süreçleri kapsayan komple bir e-devlet projesi haline geldi. Vatandaşların artık duruşma tarihini ve dava safahatını öğrenmek için adliyelere gitmesine UYAP'ın işletimde olduğu yerlerde gerek kalmıyor. Vatandaşlar bundan böyle internet erişimi olan herhangi bir bilgisayardan http://vatandas.adalet.gov.tr adresinden TC Kimlik No'sunu, adliye, mahkeme ismi ve numarasını girerek dosyaları hakkında bilgi sahibi olabilecek. Vatandaş Bilgi Sistemi'nden adli ve idari davalar ile icra dosyaları hakkında bilgi alınabilecek. Adalet Bakanlığı, yakın gelecekte ayrıca e-İmza sahibi olan vatandaşların, zaman ve mekandan bağımsız olarak, online dava açma, yargılama sürecinde bulunan dosyalarına dilekçe ve evrak gönderme, harç ve masraf yatırma işlemlerini de yapabilecek yenilikleri devreye sokmaya hazırlanıyor. Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) kapsamında, işletime geçen yargı birimlerinde işlem gören dosyaların sorgulanması için Vatandaş Bilgi Sisteminde yapılması gereken uygulamalar şöyle: Vatandaşlar, bilgi sistemine http://vatandas.adalet.gov.tr web adresinden ulaşabilecekler. UYAP vatandaş bilgi sistemi yazısının hemen altında sıralanan Adli Yargı, İdari Yargı, İcra butonlarından istenilen butona, yani hangi yargı sistemindeki dosya sorgulanmak isteniyorsa, ilgili butona basacaklar. Güvenlik kontrolü ekranındaki karakterlerin yazılmasının ardından Adliye, Mahkeme ve Mahkeme No seçilecek. Vatandaşlar, TC Kimlik Numarası girmesinin ardından dosyanın numarasını, dava açılış tarihini, dava türünü, duruşma günü ve saatini, dosya karara çıkmış ise karar sonucunu, dosyanın taraflarını öğrenebilecek.

(DUY-MAY-ÖK-Y)

Kaynak: İHA