Yaralının Ambulanstan Düşürülmesi

Yaralının Ambulanstan Düşürülmesi

Sağlık Bakanlığı, Önceki Gün Ankara'da Ambulansa Bindirilen Bir Yaralının, Ambulansın Hareket Etmesiyle Birlikte Yere Düşmesi Olayıyla İlgili Yaptığı Ön Soruşturmada, Ambulans Şoförü ve Sağlık Memurunun Suçlu Bulunduğunu Açıkladı.

Yaralının Ambulanstan Düşürülmesi

Sağlık Bakanlığı, önceki gün Ankara'da ambulansa bindirilen bir yaralının, ambulansın hareket etmesiyle birlikte yere düşmesi olayıyla ilgili yaptığı ön soruşturmada, ambulans şoförü ve sağlık memurunun suçlu bulunduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 12 Aralık 2007 tarihinde Yenimahalle Hal önünde 112 ambulansındaki yaralının sedye ile ambulanstan düşmesiyle ilgili haberler üzerine Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın talimatıyla Bakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından soruşturma başlatıldığı kaydedildi. Kurul tarafından yapılan ön soruşturmayla ilgili olarak, "Yaralı, ambulansa alınarak kapılar kilitlenmiştir. Görevli sağlık memuru ikinci yaralı için gerekli serumu almak üzere ambulansın arka kapılarını tekrar

açmıştır. Serumu alıp araçtan çıkarken (ambulansın kapıları henüz kilitlenmemişken) ambulans şoförü aracı yolun sağına almak için hareket ettirmiştir. Bu esnada yaralının sedyesi kaymış ve ambulans dışına düşmüştür. Olayda ambulans şoförü ve sağlık memurunun hatalı olduğu sonucuna varılmıştır" denildi.

Açıklamada ayrıca, konuyla ilgili soruşturmanın devam ettiği, soruşturma sonucunda hatası tespit edilen görevliler hakkında gerekli işlemlerin yapılacağı bildirildi.

(MÜG-MAY-NÇ-Y)