Yaralananların Kimliği Belli Oldu

Yaralananların Kimliği Belli Oldu

Taksim'de Meydana Gelen Patlamada Yaralanan 6 Kişinin Kimliği Belli Oldu.

Yaralananların Kimliği Belli Oldu

Taksim'de meydana gelen patlamada yaralanan 6 kişinin kimliği belli oldu.

Taksim'de meydana gelen patlamada yaralanarak ambulansla Taksim İlk yardım Hastanesine kaldırılan yaralıların Recep Gergin, Savaş Ateş, Güngör Gülden, İlker Ubaç, Sıdıka Güven ve Sami Özverel olduğu belirlendi.

Hastanedeki tedavisinin ardından taburcu olan Sami Özverel, gazetecilere yaptığı açıklamada İstiklal Caddesi'ne gittiğini aniden şiddetli bir ses duyduğunu belirtti.Patlamanın ardından yere yattığını söyleyen Özverel, ''Başımdan kan akmaya başladığını gördüm ve ayağımda bir ağrı hissettim. Tabii olayın sıcaklığından dolayı ne olduğunu hemen anlayamadım. Bomba sesiyle beraber insanların sıçradığını, camların parçalandığını gördüm. Daha sonra polisler geldi ambulansla hastaneye götürdüler'' şeklinde konuştu.

Bu arada yaralanmaların, bomba parçaların sıçraması, basınç etkisiyle çarpma ve kırılan camların isabet etmesi sonucu meydana geldiği belirtildi.

Öte yandan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, hastanede yaralıları ziyaret etti.TAKSİM'DE 3. SALDIRI

Taksim Meydanı'nda emniyet güçlerini ve sivil vatandaşı hedef alan saldırılar tarihe Taksim Meydanı'nda düzenlenen üçüncü terör saldırısı olarak geçti. Taksim meydanı 1999 ve 2001 yıllarında da iki ayrı terör saldırısına sahne olmuştu.

Taksim Meydanı'nda düzenlenen ilk saldırı 27 Mart 1999'da meydana geldi. Yine Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne bağlı otobüsler ile bir panzerin beklediği yerde meydana gelen olayda, canlı bomba eylemcisi terörist üzerindeki bombayı patlatmış saldırıda 3'ü polis memuru 10 kişi yaralanmıştı.

İkinci saldırı ise 10 Eylül 2001'de düzenlendi. Gümüşsuyu caddesindeki polis noktasına DHKP-C üyesi Uğur Bülbül tarafından canlı bomba saldırısı düzenlendi. Saldırıda canlı bombanın dışında 26 yaşındaki polis memuru Halil İbrahim Doğan ve 25 yaşındaki polis memuru Tuncay Karataş ile o sırada yoldan geçerken patlamada kolu kopan 23 yaşındaki Avustralyalı Amanda Rigg isimli turist ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. 17 polis memuru ile 6 vatandaş saldırı sonucu yaralandı.

YARALILARIN DURUMU İYİ

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Çin ziyareti çerçevesinde bulunduğu Şanhgay'da Takism'deki saldırıyı değerlendirdi. Atalay, Taksim'deki patlamada 10'u polis olmak üzere 22 kişinin yaralandığını belirterek, "Yaralıların durumu genelde iyi. İki polisimiz ameliyatta. Genel olarak aldığımız bilgi inşallah can kaybı olmayacak." dedi.

Atalay, Çin'deki ziyareti sırasında gazetecilerin Taksim'deki patlamaya ilişkin sorularını yanıtladı. "Bir canlı bomba ve kendisi orada hayatını kaybediyor ama bizim yaralılarımız var." diyen Atalay, olayı Çin'den takip ettiğini ve ilgililerden sürekli bilgi aldığını söyledi.Olayda yaralanan 22 kişiden 10'unun polis, 12'sinin vatandaş olduğunu belirten Bakan Atalay, "'Yaralıların durumu genelde iyi. İki polisimiz ameliyatta. Genel olarak aldığımız bilgi inşallah can kaybı olmayacak." diye konuştu.

Tüm yaralılarla yakından ilgilenildiğini vurgulayan Atalay, "Yaralıların özellikle bir kısmı, özellikle sivillerdekiler, oradan geçenler hafif. Hatta iki tanesi oraya ambulansın gelişi sırasında olmuş yaralanma olayları. Olay çok yönlü değerlendiriliyor. Emniyet Genel Müdürümüz de İstanbul