Yanlış Yöntemle Üretilen İsot Kansere Neden Oluyor

Yanlış yöntemle üretilen isot kansere neden oluyor -Harran Üniversitesi isotun işlenme aşamalarını incelediŞANLIURFA - Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ferit Atasoy, Şanlıurfa isotunun geçirdiği aşamaları inceledi.

Yanlış yöntemle üretilen isot kansere neden oluyor
-Harran Üniversitesi isotun işlenme aşamalarını inceledi

ŞANLIURFA - Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ferit Atasoy, Şanlıurfa isotunun geçirdiği aşamaları inceledi. Atasoy, yanlış yöntemle üretilen isotun kanserojen madde taşıdığını söyleyerek biberin fazla karartılmaması tavsiyesinde bulundu.
Birkaç yıldır Şanlıurfa isotunu tüm evrelerini bilimsel olarak araştırma konusu yapan Prof.Dr. Ferit Atasoy, İsotun endüstriyel ve geleneksel üretilmesinin tüm aşamalarında geçirdiği değişimi araştırdı. Gıda Mühendisliği olarak yaklaşık beş yıldır isotlar üzerinde araştırma yaptıklarını söyleyen Prof.Dr. Atasoy, taze isotuun endüstriyel ve geleneksel olarak torbada kararttıklarında, özellikle üretim aşamasında biberin çok fazla karartıldığında içerisindeki aroma bileşenlerinde oluşan çeşitliliğin arttığını ama bunun yanında bazı kanserojen maddeler ortaya çıktığını tespit ettiklerini belirtti.
Mor renk isotun sağlıklı olduğu bilimsel olarak kanıtlandı
Yaptıkları bilimsel çalışmalar sonucunda mor renk biberin sağlık açısından faydalı olduğunu tespit ettiklerini dile getiren Prof. Dr. Atasoy, "Bu çalışmanın sonucunda ev hanımlarına özellikle biberi fazla karartmamalarını tavsiye ediyoruz. İsot için en ideal ve sağlık açısından faydalı olan rengin, mor renk olduğu bilimsel çalışmalarımız sonucunda tespit ettik" dedi.
Çürümüş ezilmiş biberleri kullanmayın
Özellikle hijyen konusuna dikkat çeken Prof.Dr. Atasoy, biber yapımında çürümüş veya ezilmiş biberlerin kullanılması veya toprakla temas etmesi durumunda, alfatoksin diye adlandırılan kanserojen madde varlığının arttığını belirtti. Depolamanın da önemine dikkat çeken Atasoy, isotun açıkta saklandığında içeriğindeki yararlı aroma bileşenlerinin kaybolduğunu belirterek, "Bu çerçevede yeni bir çalışma yapmaya başladık. Oksijenin depolama üzerinde olumsuz etkisinden dolayı vakumlu saklama ve ayrıca koyu renkli cam şişelerde isotun depolama koşullarını araştırıyoruz" diye konuştu.
Doksanlı yıllardan sonra Şanlıurfa'ya göçün arttığını söyleyen Prof.Dr. Ferit Atasoy, farklı türden ve şehirlerden elde edilen biberler üzerinde de araştırmalarına devam ettiklerini belirtti.