Yanlış Rota Rekordan Etti

KKTC'den Suriye'ye 110 Km'lik Mesafeyi Yüzerek Rekor Denemesi Yapan Suriyeli Milli Yüzücü Firas Moualla, Kendisine Eşlik Ederek Rotayı Belirleyen Yatın Kaptanının Hatası Yüzünden Amacına Ulaşamadı.

Yanlış Rota Rekordan Etti

KKTC'den Suriye'ye 110 kilometrelik mesafeyi aralıksız yüzerek rekor denemesi yapan Suriyeli milli yüzücü Firas Moualla, kendisine eşlik ederek rotayı belirleyen yatın kaptanının hatası yüzünden amacına ulaşamadı.

Firas Moualla, "Avrupa'yı Asya'ya Bağlama" sloganıyla Guinness Rekorlar Kitabı'na girme hayalini gerçekleştirmek için, KKTC'nin Zafer Burnu'ndan Suriye'nin Lazkiye kentine yüzmeye salı sabahı başlamıştı.

Moualla'ya antrenmanlarda eşlik eden ve rekor denemesine başladığında onunla KKTC karasularının bittiği yere kadar yüzen KKTC'li milli yüzücü Osman Akkuş'un verdiği bilgiye göre, yüzücü ve beraberindekiler, birkaç kez yanlış rota izlediklerini fark edip rota düzeltmelerine rağmen gece Türkiye kıyılarında olduklarını fark ettiler. Bunun üzerine Moualla, rekor denemesine son vermek zorunda kaldı.

Akkuş, beraber antrenman yaptıkları Moualla'nın rekor için hedeflediği mesafeyi rahatlıkla yüzebilecek, geçmişte büyük başarılara imza atmış bir sporcu olduğunu söyledi.

Moualla'nın başarısız denemenin ardından kendisini arayarak bilgi verdiğini kaydeden Akkuş, Suriyeli milli yüzücünün 15 gün sonra tekrar KKTC'ye gelerek rekor denemesini tekrarlamayı hedeflediğini bildirdi.

Firas Moualla'ya eşlik edecek tekne ve rotayı belirleyecek yat, daha ilk gün rotayı karıştırınca Zafer Burnu'na dört saat rötar yaptıktan sonra gelebilmiş ve Moulla da denemesine geç başlamıştı.