Yanlış Beslenme İneklerde de Şişmanlığa Neden Oluyor

Yanlış Beslenme İneklerde de Şişmanlığa Neden Oluyor

Aydın Tarım İl Müdürü Sadettin Öztürk, Sonbahar ve Kış Aylarında Süt Sığırlarının İklim Şartlarına Uygun Bir Şekilde Beslenmesi Gerektiğini Belirtti. Bilinçsiz Beslemenin İnsanlarda Olduğu Gibi İneklerde de Obezliğe ve Aşırıkiloya Bağlı Olarak Sağlık Sorunlarına Neden Olduğu Kaydeden Öztürk, "Süt Üreticilerinin Kuru Dönemde Hayvanların Besin Değeri Yüksek Maddeler Almasına ve Sağlıklarına Öze...

Yanlış Beslenme İneklerde de Şişmanlığa Neden Oluyor

Aydın Tarım İl Müdürü Sadettin Öztürk, sonbahar ve kış aylarında süt sığırlarının iklim şartlarına uygun bir şekilde beslenmesi gerektiğini belirtti. Bilinçsiz beslemenin insanlarda olduğu gibi ineklerde de obezliğe ve aşırıkiloya bağlı olarak sağlık sorunlarına neden olduğu kaydeden Öztürk, "Süt üreticilerinin kuru dönemde hayvanların besin değeri yüksek maddeler almasına ve sağlıklarına özen göstermelidirler" dedi.

Tarım İl Müdürü Öztürk yaptığı açıklama ile kışlarlarda süt sığırların beslenmesini diğer aylara göre farklılıklar gösterdiğini söyledi.Hayvanlarından yüksek verim almak isteyen üreticilerin birkaç kritik noktaya dikkat etmesi gerektiğine işaret eden Öztürk, başarılı bir işletmenin ancak bu şekilde meydana getirilebileceğini ifade etti.

Verilen besinin, vücut ve üreme sağlığının süt sığırlarında verimliliği maksimuma çıkardığını kaydeden Sadettin Öztürk, kuru dönemde süt salgı bezlerinin yenilenmesinin diğer organları da rahatlattığı bilgisini verdi. Bu dönemde ayrıca diğer iç organlarında istirahat etmesinin sağlanmasının önemine değinen Öztürk, düşük verimli ineklerin kuru dönemde süt sağım işlemlerinin durdurulmasını tavsiye etti. Yüksek verimli ineklerin bu dönemi en iyi altlatma yönteminin mekan değişikliği olduğunun altını çizen Öztürk, "Üreticilerin kuru dönem başlamadan önce hazırlık yaparak ayrı bölmeler oluşturmalıdır. Hayvanların besin maddesi ihtiyaçları kadar yemle beslenmeli, aşırı yemlemeden kaçınılmalıdır. Yeterinden fazla enerjili bir yemle beslenmeleri bu hayvanların aşırı kilo almalarına neden olmaktadır. Bu durum doğum anında ve sonrasında inek ile yavrusunun sağlığını ve verimliliğini olumsuz yönde etkileyen bozukluklara neden olmaktadır. Beslenme şekli olarak belli oranlarda protein içeren kaba yemler, canlı ağırlığın yüzde 2'si oranında verilmelidir. Bu miktarında yarısı kadar kaba yemde parçalanmadan bütün olarak verilmelidir. Son zamanlarda kuru dönemde öne çıkan besin haline gelen mısır silajı da, günlük verilen kaba yemin yarısı kadar verilmeli ve aşırısından kaçınılmalıdır" dedi.

Genel kurak olarak mısır silajının inek başına günlük 12 kilogramı geçmeyecek şekilde ayarlanması gerektiğini kaydeden Sadettin Öztürk, kuru dönemdeki doğru beslenme yöntemlerinin hayvan sağlığı, bakımı ve verimi açısından çık önemli olduğunu hatırlattı. Ayrıca bu dönemde ineklerde meme içi antibiyotik tedavisinin enfeksiyonları önleyici bir faktör oluşturduğunu açıklayan Öztürk, bu işlemin bir çok bakterinin yayılmasına engel olduğunu sözlerine ekledi.

(İK-YK)

09.02.2007 18:29 TSİ