Yangın 'Doğal Afet'e Dönüştü
Haberler » Güncel » Haber

Yangın 'Doğal Afet'e Dönüştü

Antalya'nın Serik İlçesinde Dünden Bu Yana Devam Eden Orman Yangının "Doğal Afet" Kapsamına Girdiği Bildirildi.

Yangın 'Doğal Afet'e Dönüştü

Antalya'nın Serik ilçesinde dünden bu yana devam eden orman yangının "Doğal Afet" kapsamına girdiği bildirildi. 4 bin hektarlık alanda etkili olan yangında onlarca ev zarar gördü. Orman Bölge Müdürlüğü Basın Sözcüsü Aydoğan Türedi, "Orman yangını ile mücadeleyi bıraktık insanların evlerini söndürmeye çalışıyoruz" dedi. Çok sayıda yer ve hava ekibinin katıldığı söndürme çalışmalarına İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait amfibik uçaklar da katılıyor. Büyüme hızı azalan yangının bugün akşam ya da yarın erken saatlerde kontrol altına alınabileceği bildirildi. Gelişmeler Antalya'daki kriz masasında da dakika dakika takip ediliyor.

Antalya'nın Serik ilçesindeki yangının şiddeti azalsa da devam ediyor. Bugün öğlenden sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı 2 amfibik uçakta söndürme çalışmalarına katıldı. Yangının seyri hakkında bilgi veren Orman Bölge Müdürlüğü Basın Sözcüsü Aydoğan Türedi, "Yangının dünkü şiddetli büyümesi durdu. Eğer bu şekilde devam ederse belki bugün akşam saatlerinde yada yarın erken saatlerde kontrol altına alma imkanı doğabilir. Bazı noktalarda müdahalede zorluklar çekiyoruz." diye konuştu.

Yangın için "Doğal afet konumunda olan bir yangın" diye konuşan Aydoğan Türedi, şöyle devam etti: "Bakanlık ve genel müdürlük bütün hassasiyetini gösteriyor. Genel müdür yardımcıları ve koruma daire başkanı bu nedenle buraya geldiler."

Yangında evleri zarar gören köylüler nedeniyle önceliği buraya verdiklerini ifade eden Türedi, "Orman yangını ile mücadeleyi bırakıp insanların evlerini söndürdük. Çünkü bizim için insanımız daha önemli." dedi.

Yangınla mücadelede zaman zaman karşılaştıkları zorluklar bulunduğuna da işaret eden Türedi şöyle devam etti: "Yangının iskan alanlarına sirayet etmesi nedeniyle mallarını kurtarmak isteyen insanlar yüzünden yangın alanına giden yolların kapanması işlerimizi güçleştirdi. İnsanların can ve mal güvenliğini temin etmek için öncelikli olarak yangına müdahale etmek yerine, ekiplerimizi insanların eşyalarını kurtarmaya yönlendiriyoruz. Bu konu bizim irademiz dışında gelişen bir konu. Köylüler mallarını kaybetmenin, evlerinin yanmasının üzüntüsü içerisinde. O üzüntü içerisinde ne yaptıklarını bilemiyorlar normal olarak. Valilik Kriz Masası kanalıyla jandarma görev yapıyor ancak insanların bekleyişleri sebebiyle bazı araçlarımızın sevkinde güçlükler çekiliyor."

Öte yandan yangının etkili olduğu Karataş köyünde kayıp olduğu iddia edilen Ali Deniz ve Osman Kahya ile ilgili sağlıklı bilgi alınamadı. Kriz masasından sorumlu Vali Yardımcısı Hasan Özhan, bu iddiayı henüz doğrulatamadıklarını ifade etti.

KIZILAY YANGIN BÖLGESİNE 100 ÇADIR GÖNDERDİ

Öte yandan Kızılay, Antalya'nın Manavgat ilçesi yakınlarındaki Karabük köyünde meydana gelen orman yangınında zarar gören vatandaşlara çadır ve battaniye gönderdi. Kızılay Derneği Antalya Şubesi Başkanı Cengiz Nizam, 70 civarında evin yangından zarar gördüğü tespitinde bulunduklarını belirterek, "Genel Merkezimizin talimatıyla Manisa'da bulunan Ege Lojistik Depo'dan 200 battaniye, 100 çadır, seyyar mutfak, kumanyalar yangın bölgesine sevk edildi." bilgisini verdi.

Yaklaşık 4 bin hektar alanda etkili olan yangına 2 binin üzerinde insan gücü ile müdahale ediliyor. Yangına 8 helikopter, 6 uçak, 110 arozöz, 30 dozer, 50 teknik ekip ve 700 orman işçisi katılıyor. Türkiye'nin birçok yerinden bölgeye takviye ekipler geliyor. Yangında 40'ın üzerinde ev tamamen yandı. Yangın halen Akbaş, Karaabalı, Karataş, Deniztepesi ve Bucaklı köylerini tehdit etmeye devam ediyor.