Yalvaç, 88/1 tertip 521 askerini kına yakarak uğurladı

Yalvaç, 88/1 tertip 521 askerini kına yakarak uğurladı

Yalvaç Kaymakamlığı, Yalvaç Garnizon Komutanlığı ve Yalvaç Belediyesi işbirliği ile organize edilen asker uğurlama töreni, Türk sanat müziği konseri ve mehter takımı eşliğinde bu gün Masır Piknik Alanı Düğün Salonu'nda yapıldı.

Yalvaç, 88/1 tertip 521 askerini kına yakarak uğurladı

Yalvaç Kaymakamlığı, Yalvaç Garnizon Komutanlığı ve Yalvaç Belediyesi işbirliği ile organize edilen asker uğurlama töreni, Türk sanat müziği konseri ve mehter takımı eşliğinde bu gün Masır Piknik Alanı Düğün Salonu'nda yapıldı.

Asker uğurlama programının ilkinin bu yıl yapıldığı ve gelecek yıllarda da yapılması planlandığı kaydedildi. Yalvaç'tan 521 askerin uğurlandığı tören, halkın büyük katılımıyla coşkulu ve duygusal bir havada geçti.

Törenin açılışını Isparta Belediyesi Mehteran-ı Şehr-i Gül ekibi yaptı. Özel kıyafetleri eşliğinde bir konser veren ekip, Yalvaçlılar tarafından büyük bir beğeniyle izlendi ve büyük alkış aldı.

Törende ilk konuşmayı, askere uğurlanan gençler adına Hasan Altun yaptı. Altun'un; "Anamızdan emdiğimiz sütü helal etmeye, vatanımızı korumaya gidiyoruz. Bu yolda ihtiyaç duyduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur" cümlesiyle biten konuşması büyük bir coşkuyla alkışlandı.

Programda konuşan Yalvaç Belediye Başkanı Yalçın Bulgurcu, "Hepimizin bildiği gibi, Türk Milletinin diğer milletler tarafından imrenilen ve takdir edilen kurumların başında gelen ve biz Türk Milleti için de çok kutsal bir kurum olan askerlik kurumu ile ne kadar övünsek azdır" dedi.

Yalvaç Garnizon Komutanı Yüzbaşı Tarık Ercan ise şöyle konuştu: "Sizleri aile ocağından kışlanın aile sıcaklığına uğurlamaktan gurur ve mutluluk duyuyoruz. Kahraman Türk Milletinin tarih boyunca şerefle icra ettiği askerlik hizmetini ecdadınıza yakışır özveri, kahramanlık ve sadakatle yapacağınıza hepimizin inancı tamdır. Kıymetli kardeşlerim, askerlik hizmetini yaparken; Komutanlarınızın emrine uyunuz. Onların sizleri hiçbir zaman kendi öz evlatlarından ayırt etmeyeceklerini, doktorunuzdan yiyecek ve giyeceklerinize kadar her türlü ihtiyaçlarınızı karşılayacaklarını biliniz ve bundan emin olunuz. Yolunuz ve bahtınız açık olsun, Allah'a emanet olunuz."

"Şanlı Türk toplumunu bölmek ve parçalamak için sürekli oyunlar oynanmakta" diyen Yalvaç Kaymakamı Nevzat Taşdan ise oyuna gelinmeyeceğini ifade etti. Taşdan, "Geçmite Çanakkalede Canlarına seve seve feda eden dedelerimiz gibi gerekirse bizde Gabar da, Cudi'de, Kuzey Irak'da da aynı fedakarlığı göstermeye hazırız. Dost düşmanda bunu böyle bile. Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi 'Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacak" dedi.

Kaymakam Taşdan, bu dönemde askere gidecek 521 Yalvaçlı gence "Yolunuz açık olsun" diyerek, hayırlı vazifeler diledi.

Konuşmaların ardından, yoğun Meclis gündemi nedeniyle törene katılamayan milletvekilleri Nevzat Korkmaz ve Haydar Kemal Kurt'un mesajları okundu.

Coşkulu kutlamalara ise ilk olarak Yalvaç Meslek Yüksek Okulu Halk Oyunları ekibinin zeybek oyunu ile başlandı. Vatan sevgisi ile yazılmış şiirlerle devam eden törenin ortasında, her köyden, kasabadan ve merkezden birer askere kına yakıldı. Sahneye adları okunarak çağırılan askerlere kınalarını Kaymakam Nevzat Taşdan, Garnizon Komutanı Tarık Ercan ve Belediye Başkanı Yalçın Bulgurcu yaktı. Eline kınası yakılan her askere gidecek kişiye de Türk Bayrağı verildi. Askere gidecek gençlerin ellerine kına yakma sırasında duygulu anlar yaşandı. Nişanlı kızlar ve asker anaları gözyaşlarını tutamadı. Gençlerinin ellerine kına yakan Kaymakam Nevzat Taşdan Garnizon Komutanı Yüzbaşı Tarık Ercan'ın eline de kına yaktı.

Kına yakılması sırasında da sahnede Yalvaç'a özgü geleneksel kına okşaması töreni düzenlendi. Kına yakma töreninin duasını ise Yalvaç Müftüsü Nusret Karabiber yaptı.

Coşkunun en doruğa çıktığı anların başlangıcı da Yalvaç Meslek Yüksek Okulu Halk Dansları topluluğunun sahne alması oldu. Topluluğun hareketli müzik eşliğinde sahnede yaptığı ritmik danslara, askerler ve yakınları da yerlerinden eşlik ettiler.

Kutlama töreninin kapanışını ise Kültür Bakanlığı Sanatçıları Sakine Fidan ve Günay Şimşek yaptı. Altı kişiden oluşan Kültür Bakanlığı saz heyeti eşliğinde, halk müziği dalında Günay Şimşek, sanat müziği dalında da Sakine Fidan en güzel parçaları askere uğurlanan Yalvaçlı gençler için okudular.

Törenin sonunda tüm Yalvaçlılar "Kınalı Kuzularını" ayakta alkışlayarak askere uğurladı. Askerlerin, 21/ 24 Şubat tarihleri arasında guruplar halinde birliklerine katılacakları bildirildi.

Saat 14.00'de başlayan kutlamalara Yalvaç Kaymakamı Nevzat Taşdan, Isparta Askerlik Daire Başkanı Albay Ömer Duzcu, Yalvaç Garnizon Komutanı Yüzbaşı Tarık Ercan, Yalvaç Belediye Başkanı Yalçın Bulgurcu, çevre kasaba belediye başkanları, daire amirleri, muhtarlar, asker aileleri, askerler ve kalabalık bir halk katılımıyla gerçekleşti.

Kaynak: CHA