Yalova Kent Konseyi Kadın Meclisi Kadınlar Günü Mesajı
Haberler » Güncel » Yalova Kent Konseyi Kadın Meclisi Kadınlar Günü Mesajı - Haber

Yalova Kent Konseyi Kadın Meclisi Kadınlar Günü Mesajı

Yalova Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nurten ANIL 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü sebebiyle bir basın açıklaması yaptı.

Yalova Kent Konseyi Kadın Meclisi Kadınlar Günü Mesajı

Anıl açıklamasında, Bu gün kutlanacak bir gün değil emekçi kadınların haklarının sömürüldüğü ve hak arayışı içerisindeyken bir fabrikaya kilitlenerek 129 kadının yanarak ölmesine sebep olan bir gündür. Dolayısıyla da kutlama değil bir anma günüdür.

Dünyanın refah seviyesinin yüksek olması için kadınların eğitim seviyelerinin yükseltilmesi, yaşam koşullarının daha yaşanabilir bir hale gelmesi gerekmektedir.

genelinde Okur-Yazar oranının yüksek olmasına rağmen ve kadın nüfusunun fazla olmasına rağmen, kadınlar seçilmişliklerde ve atanmışlıklarda yeterli sayıda temsil edilmemektedir. Yalova'da 183 seçilmişin arasında sadece 10 tanesi kadındır. Ve 25 siyasi partinin içerisinde bir tane kadın il başkanı yoktur.

Kadının sorununu bilmek ailenin sorununu bilmektir. Ailenin sorununu bilmek mahallenin sorununu bilmektir. Mahallenin sorununu bilmek kentin sorununu, kentin sorununu bilmek ülkenin, ülkenin sorununu bilmekte dünyanın sorununu bilmektir. Sorunları bilmek çözüm politikaları oluşturmak içinde fikirler oluşturmaya yarar.

Ekonomik, sosyal, psikolojik olarak kadınlar erkeklerin bir değil birkaç adım gerisinde olduğundan daha fazla çaba göstermek zorundadırlar.

İnsanlar fiziksel güçlerini iş paylaşımında kullanmalı; kadın, çocuk ve kendinden güçsüzler üzerinde kullanmamalıdır.

Meclis olarak amacımız, kadının öz güvenini kazanarak, sosyal ve siyasi yaşama dahil olmasını sağlamaktır.

Tüm kadınlarımızı meclisimizin çalışmalarına katılmaya davet ediyor, kadınlarımızın sosyal ve siyasi yaşamda daha etkin olmasını diliyoruz.

Kaynak: Bültenler

Manşet

Haberler