Yalnızlık ve Yoksulluk Çeken Yaşlı Japonlar Hapishaneye Girmek İçin Hırsızlık Yapıyor

Yalnızlık ve Yoksulluk Çeken Yaşlı Japonlar Hapishaneye Girmek İçin Hırsızlık Yapıyor

Dünyada yaşlı nüfusun en fazla olduğu ülkelerden biri olan Japonya'da 65 yaşın üstündeki insanlar, yalnızlık ve parasızlık sebebiyle kendi istekleri ile hapse girmeye çalışıyor.

Yalnızlık ve Yoksulluk Çeken Yaşlı Japonlar Hapishaneye Girmek İçin Hırsızlık Yapıyor

Japonya'da yaşlılar maddi yetersizlik ve yalnızlık nedeniyle cezaevine girebilmek için basit suçlar işliyor. Ülkede son 20 yılda hapse giren yaşlı sayısı dört kat yükselmiş durumda.

HIRSIZLIK YAPIP HAPSE GİRMEYE ÇALIŞIYORLAR

Sosyal yaşamın zor ve pahalı olduğu ülkede yaşlılar mağazalardan hırsızlık yapıyor. Hapse girenler daha rahat ve sosyal bir ortamda yaşamlarını sürdürdüklerini söylüyor.

Özellikle yaşlı kadınların daha rahat bir ortamda yaşabilmek için hapse girmeye çalıştığı belirtiliyor. Hapiste bulunan beş kadından biri 65 yaşın üstünde.

KADINLAR DAHA YOKSUL

Ülkede yaşlı kadınların neredeyse yarısı yoksulluk sınırında yaşarken bu oran erkeklerde yüzde 29'a düşüyor.

Yine de parasızlık insanları cezaevinde yaşamaya iten tek sebep değil. Maddi durumu yeterli insanların da yalnız hissettikleri için cezaevine girmeye çalıştığı durumlar görülüyor.

SON 20 YILDA HAPİSTEKİ YAŞLI ORANI 4 KAT ARTTI

İstatistikler son 20 yılda hapse giren yaşlıların sayısının dört kat arttığını gösteriyor. Cezevine giren yaşlıların tahliye olduktan sonra 24 ay içerisinde tekrardan cezaevine girmek için suç işlediği belirtiliyor.

Bloomberg'in konuştuğu hapisteki yaşlı kadınların birçoğu içeride daha stabil ve sosyal bir yaşamın olduğunu söylüyor.

Ülkede yaşlıların hapse girmesi o kadar yaygın ki bazı hapishaneler onların ihtiyaçlarına göre dizayn edilmiş durumda. Hapishane görevlilerinin bir kısmı yaşlı bakımı konusunda eğitime tabi tutulmuşlar.