Yakın Haberleri

Yakın haber, Yakın son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Yakın - 29.05.2006
Bayburt: Tyhs Erzincan Şube Başkanı Ağsu'dan Bayburt Şubesi'ne Ziyaret
Türk Yerel Hizmet Sendikası (TYHS) Erzincan Şube Başkanı Savaş Ağsu, belediyelerin sorunlarını ve ildeki sendika il temsilciliğinin çalışmalarını yakından görmek amacıyla Bayburt'a geldi.
Yakın - 29.05.2006
Van: Ssk Ve Bağ-kur Borçlarının Yeniden Yapılandırılması
Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) ve Bağ-Kur borçlarının yeniden yapılandırılması için çıkarılan kanun kapsamında Van'daki başvuruların beklenen düzeyde olmadığı bildirilerek, ay konuna kadar tanınan sürenin değerlendirilmesi istendi. İHA muhabirine açıklamalarda bulunan SSK İl Müdürü Eray Akbaş, '5458 Sayılı Yasa' ile borçların tahsil edilmesi çerçevesinde işverenlere yönelik kolaylığın getirildiğini kaydederek, işverenlerin zor durumda kalmamaları için yasadan faydalanmalarının menfaatlerine olacağını bildirdi. Akbaş, yasanın yürürlüğe girmesinden itibaren bugüne kadar 585 işverenin borçlarının taksitlendirme için başvurduğunu, bunların 94'ünün bütün peşin ödeme yaparak borçlarını sıfırladığını, 491'inin de 60 aya kadar borçlarını taksitlendirme yolunu seçtiğini aktararak, "Kurumun toplam borçlu sayısı bin 548 kişiden oluşmaktadır. Bine yakın işveren henüz başvuruda bulunmamıştır.
Yakın - 29.05.2006
İstanbul: Dünya Sivil Havacılığının Kalbi İstanbul'da Atacak
Dünya sivil havacılık sektörünün buluştuğu "IGHC 2006 Kongresi" çerçevesinde ülkemize gelen IGHC üyesi kuruluşların temsilcileri, Havaş ve TAV'ın ev sahipliğinde düzenlenecek "Hoşgeldiniz Resepsiyonu" ile ağırlanacak. IGHC delegeleri onuruna Kureçeşme Arena'da düzenlenecek geceye, 140 ülkeden sivil havacılık dünyasının yaklaşık 800 üst düzey temsilcisinin katılması bekleniyor. Uluslararası Yer Hizmetleri Kuruluşları Konseyi (IGHC) tarafından bu yıl İstanbul'da düzenlenen 2006 Kongresi, İstanbul'da başlıyor. Sponsorları arasında Havaş ve TAV'ın da yer aldığı IGHC 2006 Kongresi, Türkiye'nin tanıtımı açısından da büyük önem taşıyor. 140 ülkeden bine yakın delegenin katılması beklenen kongre, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda 30 Mayıs-1 Haziran 2006 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
Yakın - 29.05.2006
Muğla: Kredi Kartı Sahtekarları Yakalandı
Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde jandarma ekipleri tarafından yapılan yol kontrolü sırasında kurdukları düzenekle kredi kartlarının ATM'lere sıkışmasını sağlayarak sahtekarlık yapan 2 kişi yakalandı. Edinilen bilgiye göre, Marmaris İlçe Jandarma Komutanlı Çetibeli Karakolu ekiplerinin düzenli olarak yaptıkları yol kontrollerinde sabah saat 10.00 sıralarında Antalya'dan Marmaris'e gelen bir araç durduruldu. Yapılan kimlik sorgulamasında daha önceden birçok suçtan sabıkalı oldukları tespit edilen M.Y. (21) ve Y.Ö. (31) isimli kişilerin bagajlarında arama yapıldı. Yapılan aramada şahısların bagajlarında değişik banka ve şahıslara ait kredi kartlarıyla ATM cihazlarında kredi kartı dolandırıcılığında kullanılan düzenekler ele geçirildi. M.Y. ve Y.Ö.'nün ATM'lerdeki kart giriş yerine kartın dışarı çıkmamasını sağlayan özel bir düzenek koymak suretiyle dolandırıcılık yaptıkları tespit edildi. Kartını ATM'nin yuttuğunu düşünen kart sahibinin bankaya müracaat için ayrıldıktan sonra dolandırıcıların cımbız yardımıyla kartı kurdukları düzeneğin içinden çıkarttıktan sonra yüklü miktarlarda alışveriş yaptıkları öğrenildi. Öte yandan jandarma ekipleri şahıslarında üzerlerinden çıkan kartlarla 50 bin YTL'ye yakın alışveriş yaptığını tespit ederken, şahıslar ifadelerinin alınmasının ardından Marmaris Adliyesi'ne sevk edilecek.
Yakın - 29.05.2006
Moskova: Moskova Yakınlarında Bir Gazeteci Ölü Bulundu
Rusya'nın başkenti Moskova yakınlarındaki bir evde, TVTs televizyonun muhabiri ölü bulundu.
Yakın - 29.05.2006
Ankara: Ak Parti'li Fatsa'dan "tuz Koktu" Yorumu
AK Parti Grup Başkanvekili Eyüp Fatsa, disipline sevk edilen Hatay Milletvekili Fuat Geçen'in "tuz koktu" dediği mektubu için, "Yeni bir iddia ortaya koymadı. Mahkeme kararıyla tekzip edilen bilgilerin tekrarından ibarettir. Elinde bilgi veya belgesi olan ilgili yerlere iletsin, biz bu kadar netiz" dedi. Fatsa, Meclis'in, AK Parti'nin kamp yapacağı 23-25 Haziran'dan itibaren tatile girebileceğini de ima etti. Fatsa, Hatay'daki Ali Dibo olayları için "AK Parti'nin koktuğunu" belirten Fuat Geçen'e yanıt verdi. Parlamento'da bugün gazetecilerle sohbet toplantısı düzenleyen Fatsa, Hatay Milletvekili Geçen'in, Müşterek Disiplin Kurulu Başkanı Hakkı Köylü'ye yazdığı mektup hakkında ayrıntılı yorum yapmadı. Fatsa, "İddia sahibi iddiasını ispatla sorumludur. Yeni bir iddia ortaya koymadı. Mahkeme kararıyla tekzip edilen bilgilerin tekrarından ibarettir. Elinde bilgi belgesi olan ilgili yerlere iletsin, biz bu kadar netiz" demekle yetindi. Genel Kurul'da yarın ve Çarşamba günü vetolu Genel Sağlık Sigortası Yasası'nın görüşüleceğini belirten Fatsa, yarın 15.00-21.00, Çarşamba günü ise 15.00'ten yasanın tamamlanmasına kadar çalışılacağını bildirdi. Fatsa, Perşembe günü ise el sanatları ve töre cinayetleriyle ilgili olarak çalışmalarını tamamlayan araştırma komisyonu raporlarının görüşülmesi bitene kadar çalışılacağını açıkladı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in 61 yaş emekliliğiyle ilgili olarak 2003 yılında yazılan karşı oy gerekçesinde, 61 yaşta emekliliğin Türkiye'nin geldiği günümüz koşullarında emeklilik için erken denildiğini belirten Fatsa, 65 yaş için de ortalama ömre yakın diyerek veto etmesini üstü kapalı eleştirdi.
Yakın - 29.05.2006
Belgrad: Sırbistan'da Kimya Fabrikasında Patlama: 4 Ölü
Sırbistan televizyonu, Sırbistan'ın başkenti Belgrad yakınlarındaki bir kimya fabrikasında meydana gelen patlamada 4 kişinin öldüğünü, en az 3 kişinin de yaralandığını duyurdu.
Yakın - 29.05.2006
Antalya: Sideli Dsp'lilerden Ecevit'e Vefa
DSP Side Belde Teşkilatı, geçirdiği beyin kanaması nedeniyle Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde ameliyat olan fakat yoğun bakımdan çıkamayan eski Başbakan ve DSP Onursal Genel Başkanı Bülent Ecevit'e ziyarette bulundu. DSP Side Belde Başkanı Karakaş, Antalya ilçelerinden gelen yaklaşık 60 kişilik bir partili grubu ile Ecevit'i yatmakta olduğu Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde (GATA) ziyaret etti. Side'den Ankara'ya giden grup, burada Anıtkabir'e de bir gezi yaptı. Ankara ziyaretlerini değerlendiren Karakaş, ilk olarak Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ne giderek, Onursal Başkanları Bülent Ecevit'i ziyaret ettiklerini söyledi. Ecevit'in halen yoğun bakımda uyutulduğunu belirten Karakaş, "Gittiğimizde çok kalabalık bir partili grubu Sayın Ecevit'i ziyaret etmek için bekliyorlardı. Bülent Ecevit'in sağlığına kavuşması için gerçekten büyük bir kalabalık GATA önünde dua ediyordu. Biz de bir süre bekledikten sonra 10'ar kişilik gruplar halinde kendisini ziyaret ettik. Eşi Rahşan Hanım başındaydı ve bir süre bizlerle sohbet etti. Moralinin iyi olduğunu gördük" dedi. Bülent Ecevit'in bir an önce sağlığına kavuşması için umutla beklediklerini belirten DSP Side Belde Başkanı Mehmet Karakaş, eski başbakana iletilmek üzere Side parti binası önünde bir hatıra defteri açtıklarını kaydetti. Açtıkları hatıra defterine olan ilgiden memnun olduklarını dile getiren DSP Side Belde Başkanı Mehmet Karakaş, "Şu ana kadar 100'e yakın kişi deftere geçmiş olsun dileklerini yazdılar.
Yakın - 29.05.2006
Kayseri: Türkiye'nin İlk Tıbbi Cihaz Müzesi Yakında Kayseri'de Açılıyor
Türkiye'nin ilk ve tek Tıbbi Cihaz Müzesi Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından açılıyor.
Yakın - 29.05.2006
Eskişehir: Doktor Anneden 1 Yaşına Giren Kızına Özel Dergi
Eskişehir'de doktor bir anne, 1 yaşına giren kızına özel dergi bastırdı. Eskişehir Devlet Hastanesi'nde görevli Cildiye Doktoru Hülya Sağlam, bir yıl önce dünyaya gelen kızı Pelin Sağlam'ın yaş günü için kendisine bir sayfalık özel dergi hazırlattı. Sağlam, kızının adını verdiği Pelin Dergisi'nin ilk sayısında, bir yılda kızına neler yaptığını anlattı. Orduevi'nde yapılan yaş günü partisi için bastırdığı davetiyeyi karne olarak hazırlayıp dostlarına veren anne Dr. Hülya Sağlam ve pilot baba Murat Sağlam, yakınlarıyla Pelin'in 1.
Yakın - 29.05.2006
Antalya: Antalya'da Yerel Yönetimler
Muratpaşa Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından açılan resim kursunda eğitim alan kursiyerler, eserlerini "Gün Batımı Sergisi" ile sanatseverlerin beğenisine sundu. Muratpaşa Belediyesi Kültür Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde gerçekleştirilen Çağlayan Mahallesi Kurs Merkezi resim kursiyerlerinin "Gün Batımı Sergisi" Falez 1 Parkı'nda açıldı. Açık havada sergilenen eserleri tek tek inceleyen ve kurs öğretmeni Gülay Kızılkan Eroğlu'dan bilgi alan Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, kurs süresi boyunca değişik mahallelerde çeşitli branşlarda açılan kurslardaki çalışmaları yakından takip ettiğini söyledi.
Yakın - 29.05.2006
İzmir: İzmir'deki Emlak Piyasası
İzmir Emlakçılar ve Emlak Müşavirleri Derneği (İZEMDER) Genel Başkanı Rıdvan Akgün, geçen haftalarda yaşanan krizden sonra 0.65 YTL olan demirin kilogramının 0.95 YTL'ye çıktığını, çimento ve diğer inşaat malzemelerinin de aynı oranlarda yükselişe geçtiğini ve dolayısıyla hem inşaat sektörünün hem de emlak sektörünün kötü etkilendiği söyledi. Kaya Prestige Otel'inde basın toplantısı düzenleyen İZEMDER Genel Başkanı Rıdvan Akgün, 06 Mayıs günü yeni bir yönetimle tekrar göreve geldiğini ve dernek olarak daha çok işler yapacaklarını söyledi. Son günlerde ekonomide yaşanan iniş çıkışlardan en çok inşaat sektörünün etkilendiğini vurgulayan Akgün, "Ülkedeki siyasi güvenle birlikte inşaat sektörü hareketli günler yaşamaya başladı. Bununla birlikte ülkenin her yeri şantiye sahasına dönüştü. İnşaat sektörüne bağımlı 400'e yakın iş koluyla birlikte Türkiye ekonomisi her geçen gün daha iyiye gidiyor.
Yakın - 29.05.2006
Kocaeli: Gebze'de 2. Ortak Bilimsel İşbirliği Çalıştayı
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) davetlisi olarak Türkiye gelen Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın Bilim ve Teknoloji Danışmanı Dr. George H.Atkinson, 21.Yüzyıla bilim ve teknolojinin damgasını vuracağını söyledi. TÜBİTAK ve Türk Amerikan Bilim İnsanları ve Akademisyenleri Derneği'nin (TASSA) davetlisi olarak Türkiye gelen ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın Bilim ve Teknoloji Danışmanı Dr. George H.Atkinson, TÜBİTAK ve TASSA tarafından bugün ortaklaşa olarak TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) yerleşkesinde düzenlenen ve 3 gün sürecek olan 2. Ortak Bilimsel İşbirliği Çalıştayı'na katıldı. Çalıştay'ın açılış programında söz alan Dr. George H. Atkinson, bilimin artık sadece bilim adamları için değil herkes için çok önemli kavram olduğunu belirterek, "Özellikle Dışişleri Bakanlığı'nda bilimin ne kadar önemli hale geldiğini yakından görüyorum.
Yakın - 29.05.2006
Ankara: Batıkent Cinayetinin Ardından
Batıkent'te işlenen cinayette hayatını kaybeden aile fertleri, Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verildi. Batıkent cinayetiyle ilgili sır perdesinin aralanmasının ardından, olayda hayatını kaybeden baba Kadir Kaya, anne Fatma Kaya ve kızları Nilgün Kaya, Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verildi. Sevgilisi Kamil Bayındır ile birlikte cinayeti planlayan G.K.'nın ağabeyi Hüseyin Kaya'nın da katıldığı cenaze namazı sırasında, Kaya ailesinin yakınları zaman zaman fenalık geçirdi.
Yakın - 29.05.2006
Adana: Okullarda E-kayıt Dönemi 1 Haziran'da Başlıyor
Adana İl Milli Eğitim Müdür Vekili Atilla Gülsar, ilköğretim okullarına kayıtların 1 Haziran'da başlayacağını belirterek, kayıtların pilot il seçilen Adana, Ankara, Eskişehir, İstanbul ve İzmir'de internet üzerinden alınacağını söyledi. Atilla Gülsar yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı'nın İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde kayıtlar konusunda değişiklik yaptığını ve kayıtlar sırasında velilerin beyanının esas alınacağı hükmünün getirildiğini, ayrıca kayıtların elektronik ortamda alınmasının öngörüldüğünü ifade etti. Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2006-2007 eğitim-öğretim yılında "En iyi okul, evine en yakın okuldur" sloganıyla pilot il seçilen Adana, Ankara, Eskişehir, İstanbul ve İzmir'de e-kayıt dönemine 1 Haziran'da başlanacağını vurgulayan Gülsar, uygulamayla velilerden istenen kayıt parası döneminin de sona ereceğini kaydetti.
Yakın - 29.05.2006
Ordu: Ordu'da Pat Kazası: 1 Ölü
Ordu'nun Çatalpınar İlçesi'nde, pat pat diye tabir edilen tarım aracından düşen bir çocuk hayatını kaybetti. İlçenin Güney Mahallesi'nde meydana gelen kazada, akrabalarıyla birlikte pat pat üzerinde giden 11 yaşındaki Okan Şen, pat patın ön tekerleğinin yanında bulunan milinin çıkması sonucu devrildi. Pat patın devrilmesi sonucu beyin kanamsı geçiren Okan Şen, hemen Fatsa Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Okan Şen, şuuru kapalı olarak geldiği hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Şen ailesinde ikiz kardeşlerden biri olan Okan Şen'in, kazada ölmesi başta yakınlarını olmak üzere tüm ilçeyi yasa boğdu.
Yakın - 29.05.2006
Karaman: Karaman'dan Kısa Kısa
Karaman'ın merkeze bağlı Aybastı Köyü'nde, duvardan düşen bir kişi yaralandı. Olay, dün saat 20.00 sıralarında Aybastı Köyü'nde meydana geldi. Kendisine ait evin duvarını yapmakta olan F.S. (50), bir anda dengesini kaybederek 2 metre yüksekten yere düştü. Düşme sırasında başını yere vuran F.S, yakınları tarafından Karaman Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.
Yakın - 29.05.2006
Hakkari: Hakkari'de Terör Operasyonu
Hakkari'nin Kaval Köyü yakınlarında bulunan Kato Dağı'nda, terörist hareketliliğinin görülmesi üzerine güvenlik güçlerinin bölgeye helikopter destekli operasyon başlattığı bildirildi.
Yakın - 29.05.2006
Ankara: "ab Sürecinde Vergi Politikaları"paneli
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Merkez Bankası'nın tarihindeki en bağımsız günlerini yaşadığını belirterek, "Dalgalı kur politikamız devam edecek, bundan kimsenin şüphesi olmasın" dedi. Hesap Uzmanları Kurulu'nun 61. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Hilton Otel'de düzenlenen "Avrupa Birliği Sürecinde Vergi Politikaları" konulu panele katılan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, burada yaptığı konuşmada, vergi kanunlarının yeniden yazılması çalışmalarına başlandığını ve Kurumlar Vergisi Kanunu'nun TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşüldüğünü, önümüzdeki günlerde de genel kurulda görüşüleceğini bildirdi. Unakıtan, Gelirler Vergisi Kanunu hazırlıklarının da son aşamaya geldiğini kaydetti. Artık ülkelerin gelir üzerinden daha az vergi almak suretiyle yatırım ve dolayısıyla istihdam imkanlarını artırdıklarını vurgulayan Unakıtan, kamu harcamalarının finansmanının da diğer kaynaklardan sağlanmaya çalışıldığını anlattı. 2005 yılı itibariyle birkaç ülke hariç OECD ülkeleri arasında kurumlar vergisinde indirime gitmeyen ülke kalmadığını ifade eden Bakan Unakıtan, "Ekonomimizin rekabet kabiliyetinin artırılması için gerek gelir vergisinde gerek kurumlar vergisi oranlarında bizde de indirim yapılmıştır. Böylece Türkiye oran indirimi sonrasında en düşük vergi oranına sahip ilk 5 ülke arasında girmiştir. Yatırım ortamı açısından bakıldığında da Türkiye yerli ve yabancı yatırımcılar için daha cazip hale gelmiştir" dedi. Unakıtan, vergi numarasıyla vatandaşlık numarasının eşleştirilmesi çalışmalarının da son aşamaya geldiğini ve yakında uygulamanın başlayacağını kaydetti.
Yakın - 29.05.2006
Ankara: Bakan Unakıtan, Ab Sürecinde Vergi Politikaları Paneli'ne Katıldı
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Merkez Bankası'nın tarihindeki en bağımsız günlerini yaşadığını belirterek, "Dalgalı kur politikamız devam edecek, bundan kimsenin şüphesi olmasın" dedi. Unakıtan, özel sektörü de 'hesabını iyi yapması' için uyardı. Unakıtan, Hesap Uzmanları Kurulu'nun 61. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Hilton Otel'de düzenlenen Avrupa Birliği Sürecinde Vergi Politikaları Paneli'ne katıldı. Unakıtan, burada yaptığı konuşmada, vergi kanunlarının yeniden yazılması çalışmalarına başlandığını, yeniden yazılan Kurumlar Vergisi Kanunu'nun TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşmesinin tamamlandığını ve önümüzdeki günlerde de Genel Kurul'da görüşüleceğini bildirdi. Unakıtan, Gelirler Vergisi Kanunu hazırlıklarının da son aşamaya geldiğini kaydetti. Artık ülkelerin gelir üzerinden daha az vergi almak suretiyle yatırım ve dolayısıyla istihdam imkanlarını artırdıklarını vurgulayan Unakıtan, kamu harcamalarının finansmanının da diğer kaynaklardan sağlanmaya çalışıldığını anlattı. 2005 yılı itibariyle birkaç tanesi hariç OECD ülkeleri arasında Kurumlar Vergisi'nde indirime gitmeyen ülke kalmadığını ifade eden Unakıtan, "Ekonomimizin rekabet kabiliyetinin artırılması için gerek Gelir Vergisi'nde gerek Kurumlar Vergisi oranlarında bizde de indirim yapılmıştır. Böylece Türkiye oran indirimi sonrasında en düşük vergi onanına sahip ilk 5 ülke arasında girmiştir. Yatırım ortamı açısından bakıldığında da Türkiye yerli ve yabancı yatırımcılar için daha cazip hale gelmiştir" diye konuştu. Unakıtan, vergi numarası ile vatandaşlık numarasının eşleştirilmesi çalışmalarının da son aşamaya geldiğini ve yakında uygulamanın başlayacağını kaydetti.
Yakın - 29.05.2006
İzmir: Tüted'den İstihdam Müjdesi
Türkiye'de işsizlik oranı sürekli artarken, TÜTED'den istihdam müjdesi geldi. Dernek; üç yıl içinde dört milyar dolar yatırım, en az 40 bin kişiye iş, 200 öğrenciye burs verileceğini açıkladı. Tüm Telekomünikasyon İş Adamları Derneği (TÜTED) Yönetim Kurulu Üyesi ve geçmiş dönem başkanı Tayfun Türkalp, Telekom pazarında ciddi yapısal çalışmaların sürdüğüne dikkat çekerek, sektöre yapılan yatırımların üç yıl içinde dört milyar doları bulacağı, bunun da 40 bin kişiye istihdam, en az 200 öğrenciye burs imkanı demek olduğunu belirtti. Türkiye'de işsizlik oranı yüzde 11.8'e, işsiz sayısı 20 milyon 834 bine çıkarken; işgücüne katılım oranı da yüzde 46.1'e geriledi. Geçtiğimiz günlerde TİSK gerçek işsiz sayısının beş milyonu aştığını, işsizlik oranının da yüzde 20yi bulduğunu belirtirken; Tüm Telekomünikasyon İş Adamları Derneği TÜTED'den, istihdamı artışına ilişkin müjdeli bir açıklama geldi. Telekomünikasyon sektörünün Türkiye'de hızlı gelişme kaydettiği, çok yakın bir zaman içinde lokomotif konumu ile diğer sektörlere de avantajlar getireceğine dikkat çeken TÜTED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tayfun Türkalp, sektörün gelişimine ilişkin ciddi yatırım ve yapısal çalışmaların sürdüğüne dikkat çekerek, bu çalışmaların üç yıl içinde ülkemizde dört milyar dolarlık bir yatırıma dönüşeceğini, bunun da 40 bini aşkın yeni uzmana istihdam demek olduğunu belirtti.
Yakın - 29.05.2006
Bursa: Tekstil Deposunda Çıkan Yangın Korkuttu
Bursa'da bir tekstil firmasının kimyevi madde deposunda aşırı sıcaktan reaksiyona giren sülfirik asit, kimyasal yanmaya sebep oldu. Ortaya çıkan kükürtdioksitten zehirlenen 3 kişi hastaneye kaldırıldı. Olay, sabah saat 10.30 sıralarında İzmir yolu üzerindeki Nilüfer Sanayi Sitesi 68. Sokak'ta meydana geldi. Sevgi Sezer'e ait Soykan Tekstil'in kimyevi madde deposunda aşırı sıcaktan dolayı sülfirik asidin reaksiyona girmesi sonucu etrafa dumanlar yayıldı. Dumandan zehirlenen etraftaki işyerlerinden 2 kişi hastaneye kaldırıldı. Olayın bildirilmesi üzerine itfaiye ile Sivil Savunma Arama Kurtarma Birliği, bölgeye özel kıyafetli ekipler yolladı. Asit yangını olması sebebiyle su ve köpükle müdahalede bulunulamazken, oksijen tüpleri takarak binaya yaklaşan itfaiye ekipleri camları kırarak içerideki dumanın dışarıya çıkmasını sağladı. Bu arada Sivil Savunma Arama Birliği NBC ekibi de özel maskeler takarak olay yerinde incelemelerde bulundu. Bu arada, sivil savunma ekiplerinin içeriye girmek istemesine itfaiye ekipleri müdahale edince tartışma çıktı. Kimyasal yangına müdahale eden bir itfaiyeci de dumandan etkilenerek ambulansla hastaneye kaldırılırken, yoğun dumandan etkilenen itfaiyecilere ayran içirildi. Binada incelemelerde bulunan İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan, kimyevi madde deposunda ürünlerin yer darlığından birbirlerine çok yakın bir şekilde istiflendiğini, normal şartlarda ayrı ve birbirine temas etmeyecek şekilde konulması gerektiğini, yangının da kimyevi reaksiyondan kaynaklandığını bildirdi.
Yakın - 29.05.2006
Denizli: Denizlispor Minik Takımı Oyuncusu Tolga'dan Futbol Tarihinin En Erken Golü
Denizlispor Kulübü, Minik Takımı oyuncusu Tolga Dal'ın Türk Telekomspor ile oynanan maçın 4. saniyesinde attığı golün Guiness Rekorlar Kitabı'na girmesi için müracaatta bulunmaya hazırlanıyor. Minikler Denizli Ligi'nde şampiyonluğa koşan ve oynadığı 10 maçta 107 gol atıp kalesinde sadece 3 gol gören Denizlispor Minikler Takımı ile en yakın rakibi Türk Telekomspor arasında geçen hafta Doğan Seyfi Atlı Stadı'nda oynanan maçta, Denizlispor Minikler Takımı'nın orta saha oyuncusu 13 yaşındaki Tolga Dal, 4 saniye içerisinde topu ağlara göndererek futbol tarihinde bugüne kadar atılan en erken gole imza attı.
Yakın - 29.05.2006
"Kentte Huzur Yoksa Ticarette Yok"
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Başkanı Fahrettin Akyıl, bölgede ve kentte huzur ve istikrar olmadığı takdirde ticaretin de olmayacağını ifade ederek, "Eğer bölgenin zenginleşmesini istiyorsak huzur ve istikrar olması gerekir. Yatırım terörü, terör de yatırımı durdurur" dedi. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde yapılan TOBB'un 61. Seçimsiz Olağan Genel Kurulu toplantısının ardından kente dönen Fahrettin Akyıl, bölgenin ekonomik kalkınması ve yatırımlar hakkında açıklamalarda bulundu. Huzur ve istikrarın sağlanmaması halinde ticaretin olmayacağını belirten Başkan Akyıl, yatırımın terörü, terörün ise yatırımı durduracağını söyledi. Bölgede huzur ve istikrarın sağlanmasının zenginleşme ve ticaret açısından oldukça önemli olduğunu vurgulayan DTB Başkanı Fahrettin Akyıl, "Eğer huzur ve istikrar olmazsa ticaret olmaz. Ticaret, zenginleşmenin aracıdır. Eğer bölgenin zenginleşmesini istiyorsak huzur ve istikrar olması gerekir. Huzur ve istikrar olmaz ise o zaman ticaret zenginleşemez. Yatırım terörü, terör de yatırımı durdurur. Buna dikkat ediyor olmamız lazım. Hepimiz huzurdan ve zenginlikten yanayız. Zenginleşmek istiyorsak ticaretin artması lazım. Ticaretin artacağı yol da huzurdan geçer" dedi. Başkan Akyıl, Türkiye'de sorunların çözümünün çok basit olduğunu savunarak, "Türkiye, yılda 2 milyon ton buğday ekerken dışarıdan ithal etmeye başlamıştır. 2005 yılında 2 milyon 40 ton un ihracatıyla dünya birincisi oldu. Buğday ithal eden Türkiye, 1 yıl sonra ihracatta dünya birincisi oldu. Gelin yakın geleceğe yatırımımızı yapalım.
Yakın - 29.05.2006
Ankara: Chp'li Tandoğdu, Hükümetin Sağlık Politikalarını Eleştirdi
CHP Ordu Milletvekili Sami Tandoğdu, hükümetin sağlık politikalarını eleştirerek, "Hükümet sağlıkta çöktü. SSK yalnızca birkaç kalem ilaçta 100 trilyon liraya yakın zarar etti" dedi.
Yakın - 29.05.2006
İstanbul: Alerjiyi Öpüşerek Yenin
Japonya'da yapılan bilimsel bir araştırmanın sonuçlarına göre öpüşmenin, duygusal durumumuzdan etkilenen astım, egzama gibi alerjik kökenli hastalıklara iyi geldiğinin saptandığı belirtildi. Öpüşmenin, bir tedavi yöntemi olarak kullanılabileceğini açıklayan Japon uzmanlar, üstelik bunun bir annenin çocuğunun yanağına ya da öğretmenin öğrencisinin alnına kondurduğu cinsten masum bir öpücük değil, dudaktan dudağa yani bir 'french kiss' olması gerektiğinin altını çiziyorlar. Bu araştırmanın, Japon Kimata isimli bir araştırmacı tarafından gerçekleştirildiğini ifade eden Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, "Bu ilginç tedavi yöntemine göre, sevgilinize sıkıca sarılmanız ve yarım saat süreyle öpüşmeniz gerekiyor. Saman nezlesi ve egzama gibi alerjik hastalığı olan 30'ar kişi ile 30 normal kişi üzerinde araştırmasını gerçekleştiren Kimata, bu kişileri iki gruba ayırarak eşleri veya sevgilileri ile kapıları kapalı bir odada ve romantik müzik eşliğinde (The Beauty and the Beast, When You Wish Upon a Star, My Heart Will Go On, Love is a Many-Splendored Thing, Moon River, Sunrise Sunset, Can You Feel the Love Tonight) 30 dakika süreyle öpüşmelerini istedi. Araştırma 2 hafta sonra aynı eşlerde aynı şartlarda, ancak bu kez birbirlerine öpüşmeden sadece sarılmalarından sonra tekrarlandı. Her seferinde araştırmaya katılanlara deneyin öncesi ve sonrasında alerjik deri testleri yapıldı ve alerjik hastalıklarda kandaki miktarları yükselen NGF, BDNF, NT-3 ve NT-4 gibi nöropeptid olarak bilinen maddelerin düzeyleri ölçüldü. Sonuçta, öpüşmeden sonra ev tozları ve sedir ağacı polenlerine alerjisi olanların kanlarında NGF, BDNF, NT-3 ve NT-4 gibi maddelerin ve deri testlerinde alerjik reaksiyonların belirgin şekilde azaldıkları saptandı" dedi. ASTIMLILARA GÜN DOĞDU Bu sonuçların, öpüşmenin nöropeptid adı verilen maddelerin miktarlarını azaltarak alerjik reaksiyonları baskılamada etkili olabileceklerini gösterdiğini belirten Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, "Daha önce yapılan bir araştırmada da emzirilirken anneleri tarafından öpülen bebeklerin daha fazla gülümsedikleri ve daha az ağladıkları belirlenmişti ve buna göre annelere bebeklerini sık sık öpmeleri önerilmişti. Birçok hastalık ruhsal durumumuzla yakından ilgilidir.
Yakın - 29.05.2006
Ankara: Bakan Akdağ, İlaç Maliyetlerinin Arttığı İddialarını Yalanladı
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ilaç maliyetlerinin ve fiyatlarının arttığı yönündeki iddiaları yalanlayarak, "Avrupa'nın hemen hemen en ucuz ilaçları bugün Türkiye'de satılıyor. Bu şekilde yılda 1 milyar dolara yakın ilaç tasarrufu sağladık" dedi.
Yakın - 29.05.2006
Rize: Rize'de Akraba Kavgası: 1 Ölü, 1 Yaralı
Rize merkeze bağlı Üçkaya Köyü'nde iki akraba arasında çıkan silahlı kavgada 1 kişi öldü, 1 kişi de yaralandı. Edinilen bilgiye göre, Üçkaya Köyü'nde dün gece geç saatlerde yakın akraba oldukları belirtilen Nusret Erbaş (32) ile Yakup E.
Yakın - 29.05.2006
Diyarbakır: Diyarbakır'daki Çatışma
Diyarbakır'da, teröristler tarafından şehit edilen Başçavuş Şerafettin Şengören'ün naaşı memleketi Çanakkale'ye gönderilirken, bölgede operasyonların sürdürüldüğü belirtildi. Diyarbakır'ın Hazro İlçesi'nde dün akşam saatlerinde Çavundur Köyü yakınlarında teröristlerce açılan ateş sonucu Başçavuş Şerafettin Şengören şehit olurken, Komando Er Yalçın Kaplan, geçici köy korucusu Mansur Bademci, Ali Erbey ve Ramazan Erbey yaralanmıştı.
Yakın - 29.05.2006
Bursa: Ata Çarpan Sürücü Yaralandı
Bursa'da sahipsiz 2 at, şehrin en işlek caddelerinde polislere ve sürücülere zor anlar yaşattı. Mudanya yolunda atlardan biri otomobilin çarpması sonucu telef olurken, sürücü yaralandı. Edinilen bilgiye göre, dün akşam saat 22.00 sıralarında Çarşamba Darmstad Caddesi'nde yolda dolaşan 2 at, vatandaşların şikayeti üzerine trafik ekiplerinin kovalamasıyla Kültürpark'ın altından Sıcak Su mevkiine geçti. Burada gözden kaybolan atlar, saat 23.00'da Kükürtlü ve Sırameşeler Ormanlar yolu üzerinde tekrar trafiğe çıktı. Çocuğunu hastaneye götüren İhsan Özbek idaresindeki 16 FZ 477 plakalı otomobil, Mudanya yolu Sırameşeler İstasyonu yakınlarında aniden yola çıkan ata çarptı.
Yakın - 29.05.2006
Konya: Perde Takarken Düşerek Hastanelik Oldu
Konya'nın Kulu İlçesi'nde, perde takarken merdivenden düşen kadın hastaneye kaldırıldı. Edinilen bilgiye göre, Alparslan Mahallesi'ndeki evinde kornişe perde takmaya çalışan Türkan Turgut, merdivenden düştü. Yakınları tarafından Kulu Devlet Hastanesi'ne kaldırılan kadının çekilen röntgeninde, sağ bacak kemiğinde kırıklar tespit edildi.
title