Yakın Karadeniz Baja Rallisi Başladı

Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF), Düzce Valiliği, belediyeler ve kaymakamlıkların iş birliğinde düzenlenen, Düzce ve 7 ilçesinde, 450 kilometrede gerçekleştirilecek Yakın Karadeniz Baja Rallisi başladı.

Yakın Karadeniz Baja Rallisi Başladı

Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF), Düzce Valiliği, belediyeler ve kaymakamlıkların iş birliğinde düzenlenen, Düzce ve 7 ilçesinde, 450 kilometrede gerçekleştirilecek Yakın Karadeniz Baja Rallisi başladı.


Anıtpark Meydanı'nda hazırlanan dört kategoride yarışacak 62 sporcu, Düzce Valisi Zülkif Dağlı, TMF Başkanı Bekir Yunus Uçar ve milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, TMF Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Nedim Ülke'nin bayrağı kaldırmasıyla ilk gün parkurunun startını aldı.


Vali Dağlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, yarışmaların takipçisi olacaklarını belirterek, "Bundan sonra biz de burada olduğumuz sürece yarışların arkasında olup destek vereceğiz, bizzat katılacağız. Bundan sonra daha büyüklerini, yenilerini, uluslararası olanlarını hep birlikte planlayacağız inşallah." dedi.


TMF Başkanı Bekir Yunus Uçar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, federasyon olarak Düzce'de, uluslararası boyutta bir dünya şampiyonası hayal ettiklerini söyledi.


Uçar, kentte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, şöyle konuştu:


"Burada dünyanın göz bebeği diyebileceğimiz, 450 kilometrelik parkur oluşturduk. Sadece motosiklet için değil outdoor sporların tamamına hizmet edebilecek bir parkur oluşturmuş olduk bu coğrafyada. Çok keyifli, heyecan dolu ve büyük rekabetin yaşanacağı organizasyonu, hep birlikte burada izleyeceğiz."


Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu da Türkiye'deki en büyük organizasyonlardan birinin gerçekleştirildiğini ve büyük ilgiyle karşılandığını kaydederek, "Bu büyük organizasyona destek amaçlı start vermek için geldim. Ben de burada start almak isterdim ama şu an sezonumun sonuna doğru geliyorum, risk alma şansım yok. İlerleyen yıllarda, memleketime de yakın yer olduğu için bu yarışta ben de start almayı isterim." ifadelerini kullandı.


Anıtpark Meydanı'ndan start alan sporcular, gün içerisinde Kaynaşlı, Yığılca ve Akçakoca ilçelerinde 159 kilometreden oluşan "ekstrem" ve "enduro" özel etaplarında, R1, R2, R3 ve R4 kategorilerinde mücadele edecek. Yarışmacılara her gün sonunda da ödül verilecek.


Yarışmanın ikinci gününde sporcular, Akçakoca ilçesinden başlayıp Gümüşova etabında, Çilimli ve Cumayeri'nde Melen Çayı üzerinden iniş ve tırmanış gerçekleştirecek.


Ömer Halisdemir etabı


Sporcular, yarışmanın üçüncü gününde ise, 15 Temmuz'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminde şehit düşen Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir'in ismi verilen etapta mücadele edecek.


Burada kazanılan "Şehit Halisdemir'e" yazılı özel kupa, yarışların ardından, katılımcılar tarafından, Niğde'nin Bor ilçesine bağlı Çukurkuyu Beldesi'ndeki şehit Halisdemir'in kabrine götürülecek.


Yarışmanın yine üçüncü gününde Gölyaka'dan start alacak olan sporcular, Güzeldere Şelalesi güzergahını kullanarak Topuk Yaylası'na kadar doğal parkurda ter dökecek.


Dört gün sürecek olan ralli, Topuk Yaylası'nda yapılacak ana ödül töreni ile sona erecek.

Kaynak: AA