Yakalanan Liderin Kod Adı: "Usame"

Yakalanan Liderin Kod Adı: "Usame"

Terör Örgütü El Kaide Bağlantılı Gruba Yönelik Konya Merkezli Operasyonda, Lider Konumundaki 'Usame' Kod Adlı Ekrem K'nın Yakalandığı Bildirildi.

Yakalanan Liderin Kod Adı:

Terör örgütü El Kaide bağlantılı gruba yönelik Konya merkezli operasyonda, lider konumundaki ''Usame'' kod adlı Ekrem K'nın yakalandığı bildirildi.

Bu sabah 7 ilde eş zamanlı başlatılan operasyon kapsamında gözaltına alınanların sayısı 47'ye çıktı.

Konya'da 23, İstanbul'da 17, İzmir'de 3, Kocaeli'nde 2, Afyonkarahisar, Mardin ve Bursa'da 1'er kişi gözaltına alındı.

"Yurt dışındaki terör örgütü El Kaide ile bağlantılı Türkiye'deki yerel hücrelerin metropol kentlerde sansasyonel eylem hazırlığında olduğu" istihbaratının alınması nedeniyle operasyon başlatıldığı bildirildi.

El Kaide ile bağlantılı çalıştığı belirtilen Türkiye'deki hücre tipi yapılanmanın lideri durumundaki "Usame" kod adlı Ekrem K'nın Konya'da yakalandığı öğrenildi.

Ekrem K'nın, terör örgütü El Kaide'nin yurt dışındaki örgütlenmesi ile şifreli iletişim sağladığı, ev toplantılarında "Yusuf" kod adlı İhsan D. ile örgüte yeni kazandırılan kişileri eğittiği belirtildi.

Irak, Afganistan gibi ülkelerdeki üst düzey örgüt yöneticiler ile irtibatı sağladığı öne sürülen "Ebu Hani" kod adlı Haydar K'nin ise arandığı bildirildi.