Yaka-koop İlk Eğitim Evini Açtı

Yaka-koop İlk Eğitim Evini Açtı

Yaşam Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi, (Yaka-koop) Doğu Anadolu Kalkınma Programı'na (Dakp) Sunduğu ve Avrupa Birliği (AB) Tarafından Finanse Edilen "Van'da Kadın ve Çocukların Paydaş ve Sosyal Merkezlerin Oluşturulması, Kadına Yönelik Kapasite Artırma Meslek Eğitimi Verme ve Kadınların Ürünlerini Pazarlamasına Destek Olma" Konulu Proje Çerçevesinde İlk Evini Açtı.

Yaka-koop İlk Eğitim Evini Açtı

Yaşam Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi, (YAKA-KOOP) Doğu Anadolu Kalkınma Programı'na (DAKP) sunduğu ve Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen "Van'da Kadın ve Çocukların Paydaş ve Sosyal Merkezlerin Oluşturulması, Kadına Yönelik Kapasite Artırma Meslek Eğitimi Verme ve Kadınların Ürünlerini Pazarlamasına Destek Olma" konulu proje çerçevesinde ilk evini açtı.

YAKA-KOOP yöneticileri, Süphan Mahallesi 5. sokakta kiralayarak kadın ve çocukların hizmetine sundukları evin açılışını yaparak proje hakkında bilgi verdi. Yöneticiler, kiraladıkları evde 0-6 yaş grubunda bulunan 20 çocuğa eğitimciler tarafından okul öncesi bilgi verileceğini, kadınlara yönelikse kapasite artırma ve meslek edindirme gibi alanlarda kursların verileceğini belirtti. Açılış öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Proje Koordinatörü Mustafa Turan, 100 bin Euro'luk proje kapsamında 3 tane ev açacaklarını belirtti. Evlerden 2'sinin Van il merkezinde, 1 tanesinin de Gürpınar'a bağlı Kuşdağı Köyü'nde açılacağını kaydeden Turan, evlerden ilkinin açılışı için bir araya geldiklerini aktardı. Turan, "Açılacak olan bu oyun evlerimizden 500 çocuğun faydalanmasını hedeflemekteyiz. Eğitim için gelen kadın ve çocuklarımıza hizmet verecek olan oyun odalarımız, proje ortağımız olan Kadın Emeği Değerlendirme Vakfı uzmanlarının desteğiyle dizayn edilmiştir. Oyun odalarında çocuk merkezli aile katılımlı eğitim modeli uygulanacaktır. Burada çocuklarımıza okul öncesi eğitim verilirken, kadınlara da okuma yazma başta olmak üzere meslek edindirici kurslar verilecektir. Derneğimizin kadınlara yönelik birçok çalışması bulunmaktadır" dedi.

Yapılan açıklamanın ardından evin açılış kurdelesi YAKA-KOOP Derneği Başkanı Gülmay Ertunç tarafından kesildi. Oyun alanlarını dolaşan yöneticilerin mahalleden katılan kadınlara sundukları ikramın ardından etkinlik son buldu.

(SER-MET-RO-RO-Y)