Yaban Keçisini Vurdu, Ceza Yağdı

Yaban Keçisini Vurdu, Ceza Yağdı

Erzincan 'ın Kemah ilçesine bağlı Boğaziçi köyü yakınlarında yaban keçisini avlayan 60 yaşındaki Şaban Ş.ihbar üzerine suçüstü yakalandı.

Yaban Keçisini Vurdu, Ceza Yağdı

Erzincan 'ın Kemah ilçesine bağlı Boğaziçi köyü yakınlarında yaban keçisini avlayan 60 yaşındaki Şaban Ş. ihbar üzerine suçüstü yakalandı. Orman ve Su İşleri İl Müdürlüğü ekipleri yaban keçisini vuran Şaban Ş.'ye 12 bin lira tazminat, 200 lira da kaçak avcılık yaptığı için idari para cezası yazdı.

Olay dün saat 15.00 sıralarında Kemah ilçesinin Boğaziçi köyü yakınlarında meydana geldi. Sliah sesi duyan bir vatandaş durumu jandarmaya bildirdi. Jandarma, 3 yaşındaki erkek yaban keçisini av tüfeği ile öldürtükten sonra derisini yüzen Şaban Ş.? yi suçüstü yakaladı. Çobanlık yapan Şaban Ş.? ye koruma altındaki türlerden olan yaban keçisini avladığı için Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından 12 bin lira tazminat cezası kesildi. Aynı kişiye kaçak avcılık yaptığı için de 200 lira idari para cezası uygulandı.

Orman ve Su İşleri 30'uncu Şube Müdür Vekili Fuat Güler, yaban keçilerin avlanmasının yasak olduğunu belirterek 'Yaban keçilerin avlanması Av Komisyonu kararı ve Kara Avcılık Kanunu gereğince yasaklanmıştır. Ancak bu hayvanların her yıl envanterleri yapılıyor. Belirlenen sayıda 8 yaş üstünde olanlar av turizmi kapsamında ve gözetimimiz altında avlanılıyor diye konuştu.