'Ya Karanlık Ya Derlenip Toparlanma'

'Ya Karanlık Ya Derlenip Toparlanma'

Baykal, Ülkenin Tarihi Bir Süreçten Geçtiğini Belirterek, 'Türkiye Seçimden Sonra ya Tehlikeli ve Karanlık Biristikamete ya da Derlenip Toparlanarak Güçlü Bir Türkiye Olarak Geleceğeyürüyecek' Dedi.

'Ya Karanlık Ya Derlenip Toparlanma'

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ülkenin tarihi bir süreçten geçtiğinibelirterek, ''Türkiye seçimden sonra ya tehlikeli ve karanlık biristikamete ya da derlenip toparlanarak güçlü bir Türkiye olarak geleceğeyürüyecek'' dedi.

Eskişehir Odunpazarı Meydanı'nında düzenlenen mitingde Baykal, platforma DSP Genel Başkanı Zeki Sezer'le el ele çıktı.

Eskişehirde vatandaşların huzuruna Zeki Sezer'le geldiklerini belirten Baykal, Türkiye'yi bu olumsuz durumdan kurtarmak için çok önce el ele verdiklerini söyledi.

Tarihi ve bugüne kadar örneği görülmemiş bir dayanışma sergilediklerini anlatan Baykal, Türkiye'nin umutla ve heyecanla bu dayanışmayı desteklediğini söyledi.

Baykal, ''Pazar günü iktidara, sosyal demokrasiyi, Cumhuriyet Halk Partisi'ni, Demokratik Sol Parti'yi, bu memleketi seven insanları çıkaracağız'' dedi.

Türkiye'nin tarihi bir yol ayrımında olduğunu ve önemli bir karar alacağını belirten Baykal, ülkenin seçimden sonra ya tehlikeli ve karanlık bir istikamete ya da derlenip toparlanarak güçlü bir Türkiye olarakgeleceğe yürüyeceğini söyledi. Bunun kararının Pazar günü alınacağını ifade eden Baykal, gittiği her yerde yeni bir nabız gördüğünü belirtti. Baykal, ''Siz burada miting yapmıyorsunuz, tarih yazıyorsunuz, yeni birmeclis kuruyorsunuz, yeni bir hükümet kuruyorsunuz, yeni bir başbakan seçiyorsunuz'' diye konuştu.

Konuşmasında vatandaşların Regaip Kandilini de kutlayan Baykal, dinin herkesin en mukaddes varlığı olduğunu söyledi. Baykal, ''Hepimiz bu topraklarda özgürce dinimizi özgürce yaşıyoruz ve bundan da gururduyuyoruz'' dedi.

Dini siyasete karıştırmanın büyük bir tehlike olduğunu vurgulayan Baykal, Türkiye Cumhuriyeti'nin bunun bir tehlike olduğunu Atatürk sayesinde öğrendiğini söyledi.

Hükümet'in, ''Türkiye'nin zenginleştiğini, kanatlandığını'' söylediğini, ancak bunun gerçeği yansıtmadığını söyleyen Baykal, ''Türkiye'nin üzerinden yabancılar zengin oldu'' dedi.

Seçimden sonra Türkiye'de yeni bir hükümetin geleceğini, bu hükümetin eski hükümetler gibi olmayacağını belirten Baykal, ''Böyle gelmiş ama böyle gitmeyecek'' dedi.

Tarıma sahip çıkacaklarını, belirten Baykal, tarımda kullanılan mazottan ÖTV'yi kaldıracaklarını söyledi.

Türkiye'de yoksulluk ve işsizlik olduğunu belirten Baykal, iktidarları döneminde yoksul ailelerin belirlenerek, çalışabilecek durumda olan bir kişi varsa bunun iş sahibi yapılacağını kaydetti. Baykal, yoksullukla mücadelenin ''yardım paketleri dağıtmaktan değil, işsizliği önlemektengeçtiğini'' ifade etti.

Baykal, 22 Temmuz seçimlerinde Eskişehirli seçmenlere önemli bir görev düştüğünü belirterek, ''Herkesin gözü Eskişehir'de, herkes diyor ki (Ah bu fırsat benim elime geçseydi) 22 Temmuz'da Eskişehir penaltıyı çekecek. Anladınız değil mi? Aman ha auta atmayın, şöyle koyverin çatala yerleştirin'' dedi.

Baykal, vatandaşların ''Vur vur inlesin, Unakıtan dinlesin'' sloganları atmaları üzerine ''Ne diyordu (baba baba satarım) diyordu. Baba baba sattı şimdi sizin elinize düştü. Demokrasi böyle. Neoldum demeyeceksin ne olacağım diyeceksin. Bak şimdi dolaşıyor değil mi ortalıkta. Vebaliniz büyüktür aman ha yanlışa bulaşmayın, milletin bekleyişine ters düşmeyin, haksızlığa alet olmayın'' diye konuştu.

Baykal, ''Başbakan'ın ağzı iyice bozuldu'' diyerek, ''Çiftçiye ağzı bozuk, gence ağız bozuk, CHP'ye ağzı bozuk. Gece yatıyor Deniz Baykal, sabah kalkıyor Deniz Baykal. Bir sıkıntısı var. Ben Recep Tayyip Erdoğan'akızmıyorum yanlışlarını söylüyorum. Terörde yanlış yapıyorsun diyorum. (Türkiye'deki terör bitti mi Irak'takine bakalım) diyor. Türkiye'deki terörü Irak besliyor'' şeklinde konuştu.

CHP'nin Kuvayi Milliye'den Kurutuluş savaşından geldiğini ifade eden Baykal, ''Sen nereden geliyorsun Hikmetyar'ın dizinin dibinden geliyorsun. Sen Yasin El Kadıya kefil olmaktan geliyorsun. Sen onunkefilisin ben de yoksulların kefiliyim, gençlerimizin kefiliyim. Sen sıkıldın mı gömlek değiştiren bir adamsın bir öyle söylersin bir böyle'' diye konuştu.

Zeki Sezer de mitingde kısa bir konuşma yaptı. Eskişehirli hemşehrilileriyle gurur duyduğunu kaydeden Sezer, ''Eskişehir'in Odunpazarında gördüm ki artık bu karanlık iktidara dur demeye karar vermişsiniz. Sizi içtenlikle kutluyorum ve başaracağınıza inanıyorum'' dedi.

Eskişehirde yerel yönetimde çağ atlandığını bunu seçimlerin ardından da gerçekleştireceklerini belirten Sezer, ''Ben vatandaş Zeki Sezer olarak burada bulunmaktan gurur duyuyorum. Sizlerle gurur duyuyorum. Önümüzdeki dönem apaydınlık olacak. Önümüzdeki dönem başka bir Türkiye'de birlikteel ele yaşayacağız'' diye konuştu.

Sezer sözlerini, ''Hani o şarkıda var ya (güzel günler göreceğiz güneşli günler)'' diyerek bitirdi.

Kaynak: AA