Xi Jinping Kuzey Kore'ye Özel Temsilci Yolluyor

Xi Jinping Kuzey Kore'ye Özel Temsilci Yolluyor

Çin, 15 Kasım çarşamba günü, Kuzey Kore'ye özel bir temsilci göndereceğini bildirdi.

Xi Jinping Kuzey Kore'ye Özel Temsilci Yolluyor

Başkan Xi Jinping tarafından özel olarak görevlendirilen Song Tao, aynı zamanda Çin Komünist Partisi (ÇKP) "Uluslararası Bağlantılar Bürosu"nun da şefi. Song'un Cuma günü Pyongyang'da olacağı haberi, Kuzey Kore resmi basın ajansı KCNA tarafından da teyit edildi.

Çin'de resmi basın çevreleri, Song Tao'nun resmi ziyaret nedeninin, Kuzey Koreli yetkililere ÇKP'nin son ulusal kongresiyle bağlantılı sonuçlara ilişkin bilgi vermek olduğunu belirtiyor ve başka ayrıntı vermiyor. Ayrıca ziyaretin süresi ve temsilcinin Kim Jong-un ile bizzat görüşüp görüşmeyeceği bilinmiyor.

Bu yolculuk aslında hiç de sıradan bir ziyaret değil. Çinli bir özel temsilcinin Kuzey Kore'ye en son 2016'da gittiği ve Xi Jinping'in Kuzey Kore Başkanı ile 2011'de iktidara gelişinden beri hiç karşılaşmadığı biliniyor.

Kuzey Kore'nin nükleer ve balistik programı ekseninde oluşan krizin tam ortasına ve ABD Başkanı Trump'ın Asya ve Çin turundan hemen sonraya denk gelen bu ziyaretin zamanlaması ilgi çekici.

Bilindiği üzere Trump, Çin gezisi sırasında, bu ülkeyi "Kuzey Kore sorununu kolayca ve çabukça çözme yetisine sahip tek ülke" olarak tanımlamış; daha sonra da bir tvitinde Başkan Xi'nin bu alandaki tutumunu sertleştirmeyi kabul ettiğini açıklamıştı.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin bu alandaki diplomatik konum ve tutumu ise aslında son derecede açık. Pekin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından karara bağlanmış tüm yaptırımlara uymayı kabul ediyor; ancak Vaşington'un tek taraflı yaptırımlarına muhalif.

Öte yandan Çin Hükümeti, bu dosyanın çözümü için barışçı yol ve yöntemler kullanılması taraftarı. Pekin, Moskova ile birlikte eşzamanlı bir uygulama sözleşmesi öneriyor: Pyongyang'ın balistik ve nükleer denemeleriyle Amerika-Güney Kore askeri tatbikatlarının aynı anda askıya alınıp durdurulması. Oysa ABD bunu kabul etmek istemiyor.


KOAH Önlenebilir

Hastalığın genellikle 40 yaşından sonra ortaya çıktığını vurgulayan Dr. Akan, "KOAH ilerleyici bir hastalık olmasına karşı önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. KOAH'lı bir hastanın yapması gereken ilk iş sigarayı bırakmak amacıyla hekime başvurmasıdır. Bunun dışında, diğer zararlı toz ve dumandan uzak durulması, ortam havasının temiz tutulması, grip ve zatürre aşılarının yapılması ve nefes yoluyla alınan ilaç tedavisinin yanı sıra fiziksel aktivitenin önerilmesi ve uygulanmasının sağlanması; hem hastalık gelişimi, hem hastalığın ilerlemesi ve kötü sonuçlarının önlenmesinde önemli adımlardır" diye konuştu.