Www.keyodemeleri.com
Haberler » Güncel » Haber

Www.keyodemeleri.com

Konut Edindirme Yardımı (Key) Hesabı'nın Tasfiyesi Kapsamında Ne Kadar Para Alacağını Öğrenmek İsteyen Vatandaşlar Hayalkırıklığı Yaşıyor.

Www.keyodemeleri.com

Konut Edindirme Yardımı (KEY) Hesabı’nın tasfiyesi kapsamında ne kadar para alacağını öğrenmek isteyen vatandaşlar hayalkırıklığı yaşıyor.

KEY ödemelerinin miktarı ve zamanını duyurmak için hazırlanan www.keyodemeleri.com internet sitesi, yoğun ilgiden dolayı bir türlü yayına giremiyor. Aynı şekilde http://rega.basbakanlik.gov.tr sitesine de girilemiyor.

ww.keyodemeleri.com adlı sitenin normalde sabah saatlerinden itibaren yayında olması gerekirken, sayfayı tıklayanları 'sayfa görüntülenemiyor' yazısı karşılıyor.

Yetkililer, söz konusu sitelere en fazla 4 bin kişinin aynı anda  girebileceğini belirtirken, bu durumun, bilgisayarların kapasitesi veya  hızıyla ilgili olmadığını belirttiler. Yoğunluğun 2 gün sürmesini  beklediklerini ifade eden yetkililer, hak sahibi vatandaşların bu  listelere veya Resmi Gazete'ye bakmasına gerek olmadığını vurguladılar.

Vatandaşlar KEY kuyruğunda 

Öte yandan Ziraat Bankası şubeleri, KEY hesabının tasfiyesi kapsamında hesaptaki birikimlerin nemasıyla birlikte 8.5 milyon dolayındaki hak sahibine geri ödemesine başladı. Banka şubeleri önlerinde uzun kuyruklar oluşurken, vatandaşlar bir an önce paralarını almaya çalışıyor.

Vatandaşlık numarasının sonu 00-08 olan hak sahipleri, KEY paralarını bugün almaya başladı. Son iki rakama göre hak sahiplerine ödemeler kademeli biçimde yapılarak 8 Ağustos’ta tamamlanacak.

Kimlik numarasının son iki rakamı 10-18 olanlara 29 Temmuz, 20-28 olanlara 30 Temmuz, 30-38 olanlara 31 Temmuz, 40-48 olanlara 1 Ağustos, 50-58 olanlara 4 Ağustos, 60-68 olanlara 5 Ağustos, 70-78 olanlara 6 Ağustos, 80-88 olanlara 7 Ağustos, 90-98 olanlara ise 8 Ağustos’ta ödeme yapılacak.

ZİRAAT’TA HESABI OLAN BEKLEMEYECEK

KEY hak sahiplerinden Ziraat Bankası’nda hesabı bulunan ve bu hesabına ilişkin Bankkart’ı bulunanlar, ATM’lerden beklemeden ilk günden itibaren paralarını alabilecek. KEY ödemeleri bireysel olarak Ziraat Bankası şubelerinden yapılabileceği gibi Ziraat Bankası Şubeleri’ne başvuruda bulunan kurum, kuruluş ve saymanlıklar aracılığıyla toplu olarak da ödenebilecek. Hisse senedi talep edecek hak sahiplerinin Ziraat Bankası Şubeleri’ne bireysel olarak başvurmaları gerekecek. Hisse senedi talep edecek hak sahipleri bankadan hisse senedi hak sahipliğine ilişkin dekont alacak. Topluca hisse senedi talebi kabul edilmeyecek. Hisse senedi ilmühaberlerinin hak sahiplerine teslimine ilişkin usul ve esaslar daha sonra Emlak Konut GYO A.Ş. tarafından ilan edilecek.