Wsj: ABD ve Irak Harekete Geçmeli

Wsj: ABD ve Irak Harekete Geçmeli

ABD'nin Saygın Gazetelerinden Wall Street Journal'da (Wsj) Çıkan Bir Yazıda, Terör Örgütü PKK'nın Kuzey Irak'tan Türkiye'ye Yaptığı Saldırıların Durdurulması Gerektiğini Yazdı

Wsj: ABD ve Irak Harekete Geçmeli

ABD'nin saygın gazetelerinden Wall Street Journal'da (WSJ) çıkan bir yazıda, terör örgütü PKK'nın kuzey Irak'tan Türkiye'ye yaptığı saldırıların durdurulabilmesi ve Türkiye'nin güvenlik endişelerinin giderilebilmesi için ABD ile Iraklı yetkililerin somut bir plan ortaya koyarak harekete geçmesi gerektiği belirtildi.

''Amerika Dış Politika Konseyi'' adlı düşünce kuruluşunun üst düzey yetkililerinden Ilan Berman'ın kaleme aldığı yorum yazısında, güvenlik endişesiyle kuzey Irak sınırına asker kaydıran ve bölgede geçici güvenlik bölgeleri oluşturan Türkiye'nin sınır ötesi bir harekat düzenlemesinin son derece tehlikeli olduğu ve ABD ile Türkiye'yi karşı karşıya getirebileceği kaydedildi.

Yazıda, olası bir krizi engellemek, Türkiye'nin güvenlik endişelerini gidermek ve Türkiye'yi terör örgütü PKK'nın sınır ötesi saldırılarından koruyabilmek için ABD ve Irak'ın ''kurumsal bir mekanizma'' oluşturması gerektiği vurgulandı.

ABD'nin 2002 yılında Gürcistan'ın terörle mücadelesine yardımcı olmak için bu ülkeyle askeri eğitim programı uyguladığı hatırlatılan yazıda benzer bir modelin kuzey Irak için de geliştirilmesinin yararlı olabileceği belirtildi.

Irak Başbakanı El Maliki ve çevresindekilerinbu konuda ''sözden öteye giderek PKK'nın kuzey Irak'taki faaliyetlerine karşı derhal somut bir plan hazırlaması gerekeceğine'' dikkat çekildi.

Yazıda, Irak'taki koalisyon güçlerinin de kuzey Irak için hazırlanacak ciddi bir plana destek vererek, bunun arkasında durması gerektiği belirtildi.

Kaynak: AA