Wolfowitz'den Türkiye'ye Övgü

Wolfowitz'den Türkiye'ye Övgü

Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz, Türkiye'nin Ekonomik Kalkınma Hikayesinin, Tam Anlamıyla Bir Başarı Öyküsü Olduğunu Söyledi.

Wolfowitz'den Türkiye'ye Övgü

Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz, Türkiye'nin ekonomik kalkınma hikayesinin, tam anlamıyla bir başarı öyküsü olduğunu söyledi.

Temaslarda bulunmak üzere İstanbul'a gelen Wolfowitz,Türkiye'nin güçlü ekonomisiyle bölgedeki ülkelere çok iyi bir örnek olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin bu yolda pek çok zorlu süreçten geçtiğini belirten Wolfowitz, ''Türkiye'nin özellikle 2001 yılındaki mali krizden sonraki gelişmeler ve zorlukların üstesinden gelişi çok etkileyiciydi. Türkiye'nin bu kriz sonrası toparlanma dönemi pek çok kritere bağlıydı. Uygulanan ekonomik politikalar, makro ekonomik istikrar, yapısal reformlar, bütün bunların neticesinde dış yatırımların Türkiye'ye yoğun bir şekilde kayması özellikle son 2 yılda gözlendi. Bu makro ekonomik istikrarı muhafaza edebilmek tabii ki ekonomik ve yapısal tedbirlere devam edilmesiyle olacaktır'' dedi.

Türkiye'nin Avrupa ile Asya arasında son derece kritik bir bölgede bulunduğunu ve Türkiye'nin AB perspektifinin de bu konuma ilave bir katkı sağladığını ifade eden Wolfowitz, ''Hem benim, hem Dünya Bankasının görüşü odur ki, bu üyelikten Türkiye kadar AB de fayda sağlayacak'' diye konuştu.

Kaynak: AA