Wilson: ABD'ye Karşı İlgi Yükseliyor

Wilson: ABD'ye Karşı İlgi Yükseliyor

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, Son Kamuoyu Yoklamalarına Göre ABD'ye Karşı Sempati ve İlginin Yükseldiğini Gördüklerini Söyledi.

Wilson: ABD'ye Karşı İlgi Yükseliyor

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, son kamuoyu yoklamalarına göre ABD'ye karşı sempati ve ilginin yükseldiğini gördüklerini söyledi.

Wilson, Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz'ı ziyaretinin ardından ''Bir Dönem Amerika'sında Yol Kenarı Mimarisi'' sergisinin açılışının ardından düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD'ye karşı Türkiye'de ve dünyada gelişen antipatiyi nasıl değerlendirdiği sorusuna Wilson, şu karşılığı verdi:

''Sizin bahsettiğiniz kamuoyu istatistiklerini biliyorum. Ama son kamuoyu yoklamalarına göre ABD'ye karşı sempati ve ilginin yükseldiğini görüyoruz. Öyle sanıyorum ki bunun sebepleri oldukça basit. Çoğunluğu da Irak'la ilgili. Öyle sanıyorum ki ABD'ye olan bu ilginin artması uzun vadede bizim Irak'taki başarımıza bağlı.

Tabi ki bu başarı o ülkenin varlıklı, demokratik ve istikrarlı bir ülke olmasını sağlamakla olur. Bizim buradaki rolümüz bu ülkeden buraya terörist saldırıların olmamasını sağlamaktır. Son 1.5 yıldır Irak'taki gelişmelerde bayağı iyileşme gördük. Bu nedenledir ki ABD'nin Türkiye'deki imajı yükselmeye başladı.''

Wilson, AK Parti'ye açılan kapatma davasıyla ilgili soruyu yanıtlarken, gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, ''Onun Türkiye ve Türkiye'nin demokratik kurumları üzerindeki etkilerinden de endişe duyuyoruz. Oldukça eminiz ki Türkiye'deki bu kurumlar ve Türk halkı bu sıkıntılara bir çözüm bulacaktır'' dedi.

Kaynak: AA