William McCarrick, Çırağan'a Transfer Oldu - Haberler
Haberi Paylaş

William McCarrick, Çırağan'a Transfer Oldu

Bültenler - Haberler | Güncel
William McCarrick, Çırağan'a Transfer Oldu

Çırağan Palace Kempinski'nin yeni transferi Ünlülerin Pastacısı ve "Çikolata Üstadı" William McCarrick, Gazebo Lounge'u tatlı cennetine çevirdi.

Çırağan Palace Kempinski İstanbul, William McCarrick'i "Pastahane Şefi ve Çikolata Üstadı" olarak getirerek yılın transferini yaptı. İngiltere'nin en iyi çikolata firmalarından Sir Hans Sloane Chocolate'nın kurucu ortağı McCarrick, şirketini açmadan önce Londra'nın dünyaca ünlü mağazası Harrods'ın Pastahane Şefi ve Çikolata Üstadı olarak görev yapıyordu. Özel pastalar ve çikolatalar tasarladığı devamlı müşterileri arasında Madonna, David Beckham, Elton John, Gordon Ramsay gibi isimler bulunan McCarrick, dev mağazanın çikolataları, hamur işleri, pasta ve ekmeklerin üretiminden sorumlu olarak 35 kişlik bir ekibi yönetiyordu.

Çırağan Palace Kempinski'nin ekmeklerinden dondurmalarına, çikolatalarına, düğün pastalarına, tüm hamur işleri ve tatlılarından sorumlu olan McCarrick işe Gazebo Lounge'dan başladı. Bol ödüllü Şef Gazebo Lounge'u, hepsi ev yapımı pastalar, tartlar, kurabiyeler, çikolatalar ve dondurmalar ile tüm maharetini sergilediği bir "pasta ve çikolata cenneti"ne dönüştürdü: Büyükannesinin tarifi ile "Fırınlanmış Cheesecake", kahve ve koyu çikolatalı krema, espresso ve bademli bisküvi katmanları ile hazırlanan "Opera Gateau", otelin açıldığı zamanlardan bulup çıkardığı reçetesi ile "Çırağan Sarayı Pastası", organik ve yerel ürünler içeren çikolata-nane, bal-bergamot, biber-çikolata, baharatlı zencefil-mango gibi kendi yarattığı çeşit çeşit dondurmalar, özel arabasında servis edilen, dumanı tüten taze elmalı turta ve Türk çaylısından kahveli trüfe, yeşil çaylıdan fıstıklı beyaz çikolataya birbirinden leziz 35 çeşitten fazla çikolata. Ayrıca taze kişlerden ev yapımı geleneksel turtalara, lezzetli atıştırmalıklar da gün boyu İstanbulluların hizmetinde.

Şef McCarrick, bir İstanbul klasiği olan Akşamüstü Çayı'na da kendi yorumunu getirdi: Somonlu, yumurtalı mini sandviçler, safranlı, çikolatalı mini kekler, tatlı hamur işleri ile reçel ve kaymak eşliğinde çörekler, taze çekilmiş kahveler, mis kokulu çaylar ve bir kadeh köpüklü şarap eşliğinde üç katlı şık servis stand'larında her gün 15.00-17.00 arası sunuluyor.

McCarrick Malezya, Filedelfiya ve Dubai'de 2007 Çikolata Ödülleri Akademisi'nden Altın Madalya; Dünya Çikolata Ödülleri'nde 2007 En İyi Organik Çikolata dalında Altın Madalya ve 2009 Muhteşem Lezzet Ödülü dahil pek çok ödülün sahibi.

McCarrick, New Jersey, Amerika'daki meşhur Academy of Culinary Arts'dan 1984'de mezun oldu. Okuldan sonra İsviçre, Belçika, Fransa ve İtalya'da çikolata yapımı, şekerleme, ekmek, hamur işleri ve pastane ürünlerinde isim yapmış ustalardan işin inceliklerini öğrendi. Melbourne, Kuala Lumpur, Hong Kong, Filipinler, Bali ve Dubai'de beş yıldızlı otellerde haklı bir üne kavuştuğu 20 yıllık tecrübesinden sonra Harrods mağazasına Pastahane Şefi olarak girdi ve 2005'e dek burada, mağazanın o zamanki sahibi Mohammed El Fayed ile çok yakın temasta çalıştı.

Bültenler - Son Dakika Haberleri
500