Whıtman: "ABD İstihbarat Sağlamayı Sürdürüyor"

Whıtman: "ABD İstihbarat Sağlamayı Sürdürüyor"

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un Sözcüsü Bryan Whitman, ABD'nin, Kuzey Irak'taki PKK Teröristlerinin Yerini Tespit İçin Türkiye'ye İstihbarat Sağladığını Söyledi.

Whıtman:

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un sözcüsü Bryan Whitman, ABD'nin, kuzey Irak'taki PKK teröristlerinin yerini tespit için Türkiye'ye istihbarat sağladığını söyledi.

Whitman, ABD'nin hafta sonunda Türkiye'nin Irak'ın kuzeyine yaptığı operasyonda kullanılmak üzere Ankara'ya istihbarat sağlayıp sağlamadığı konusunda ise ayrıntı vermedi.

Son operasyonda Irak hava sahasını kullanmak için ABD'nin Türkiye'ye, operasyon öncesinde olur verip vermediği yönündeki soruyu yanıtlamayan Whitman, ''ABD, Türk Hükümetine, oradaki (kuzey Irak) hareketle başa çıkmaya yardım edecek istihbaratta yardım sağlamayı sürdürüyor'' dedi.

Whitman, Pentagon'un ''bu terörist tehditle başa çıkmada yararlı'' istihbarat sağladığını kaydetti. Gazetecilerin, ''verdiğiniz cevaplar Pentagon'un, üzerinde eyleme geçilebilir istihbarat verdiğini ima ediyor'' yolundaki sözlerine karşılık Whitman, ''bunun muhtemelen bir sakıncası yok'' dedi.

Pentagon sözcüsünün PKK'dan, ''isyancı terörist tehdit'' olarak bahsetmesi dikkati çekti.

Pentagon daha önce de Türkiye'ye, üzerinde eyleme geçilebilir istihbarat sağladıklarını kaydetmişti. Üzerinde eyleme geçilebilir istihbarat, askeri bir hedefin tam koordinatlarının sağlanması olarak tanımlanıyor.