West Virginia, Clinton Rüzgarına Hazırlanıyor

West Virginia, Clinton Rüzgarına Hazırlanıyor

Amerika'da Demokrat Partideki Başkan Adaylığı Yarışı Bugün West Virginia Eyaletinde Yapılacak Önseçimle Devam Ediyor. 28 Delege İçin Seçim Yapılacak Eyalette Hillary Clinton'ın Oldukça Farklı Bir Sonuçla Kazanmasına Kesin Gözüyle Bakılıyor. West Virginia'da Yapılan Son Anketler, Seçim Maratonun En Farklı Sonucunun Ortay Çıkma İhtimali Bulunduğunu da Gösteriyor.

West Virginia, Clinton Rüzgarına Hazırlanıyor

Amerika'da Demokrat Partideki başkan adaylığı yarışı bugün West Virginia eyaletinde yapılacak önseçimle devam ediyor. 28 delege için seçim yapılacak eyalette Hillary Clinton'ın oldukça farklı bir sonuçla kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor. West Virginia'da yapılan son anketler, seçim maratonun en farklı sonucunun ortay çıkma ihtimali bulunduğunu da gösteriyor.

TSG Consulting ve Orion Strategies işbirliğiyle yapılan 3 Mayıs tarihli ankette Hillary Clinton rakibi Barack Obama'ya tam 40 puan fark atarak, yüzde 63 - yüzde 23 önde bulunuyor. Rasmussen'in 4 Mayıs tarihli anketinde de Clinton'ın yüzde 56 - yüzde 27 önde olduğu tespit edildi. American Research Group'un 7-8 Mayıs günlerinde gerçekleştirdiği kamuoyu yoklamasında ise, Clinton'ın farkı 43 puana çıkarak yüzde 66 - yüzde 23 üstünlük sağladığı gözlendi.

"TAKIM ELBİSELİ KADIN BİTTİ DEMEYİNCEYE KADAR BİTMEZ"

West Virginia'da kampanya çalışmalarını sürdüren Hillary Clinton, Anneler Günü'nde annelerden aldığı bazı mesajları okudu. Clinton, en beğendiği mesajın ise bir anneden gelen, "Takım elbiseli kadın bitti demeyinceye kadar bu iş bitmez" olduğunu söyledi. Hillary Clinton, sürekli takım elbise giydiği için, özellikle magazin basınında "takım elbiseli kadın" olarak anılıyor.

Clinton, birkaç gündür parti içi birlik yolunda verdiği mesajlara West Virginia'da da devam ederek, "sonuç ne olursa olsun, Demokrat Parti adayını kendisi de dahil herkesin destekleyeceğini" söyledi. Clinton'ın, Eleanor Roosevelt'in, "Kadın poşet çay gibidir. Ne kadar güçlü olduğunu sıcak sulara girmeyinceye kadar anlayamazsınız" sözünü anması, özellikle kadın taraftarlarının uzun süre alkışlamasına sebep odu.

Öte yandan Hillary Clinton'ın kampanya stratejisti Howard Wolfson da, "Fox News" haber kanalında katıldığı programda, medyanın Barack Obama'yı Demokrat Parti'nin müstakbel adayı gibi sunduğundan yakınarak, "Senatör Obama, neden West Virginia'da Hillary clinton'ı yenemiyor? Üstelik West Virginialılar da Obama'nın müstakbel aday olduğunu medyadan öğrenmiş durumdalar" şeklinde konuştu.

SİYAH KÖMÜRÜN BEYAZ EYALETİ

West Virginia, coğrafi ve kültürel bölgelerin kesiştiği bir noktada, çoğunluğu Apalachian dağlarıyla kaplı bir eyalet. Hemen doğusundaki Virginia eyaletinden Amerikan İç Savaşı yıllarında koptu. Güneyli Konfederasyon eyaletleri içinde yer almasına rağmen bu birlikten gönüllü olarak kopan tek eyalet oldu. Bunun karşılığında, iç savaşı yıllarında Nevada ile birlikte resmen tanınan iki eyaletten biri oldu.

Amerikan Nüfus Dairesi, West Virginia'yı "Güneyli" eyaletler arasında sayıyor. Ancak eyaletin bir kısmı kuzeyindeki Pennsylvania gibi kuzeydoğu eyalet kültürüne, bir kısmı ise, batısındaki Kentucky ya da kuzey batısındaki Ohio gibi "Midwest" kültürüne sahip. Eyalette ekonomi büyük ölçüde kömür madenleri üzerine kurulu. Eyaletin 1,8 milyon olan nüfusunun yüzde 97'sini beyaz nüfus oluşturuyor. Eyalet nüfusunun sadece yüzde 1,1'i eyalet dışında doğanlardan oluşuyor ki, bu West Virginia'yı, bu alanda ülkede en düşük orana sahip eyalet yapıyor. Eyaletin en büyük şehri 55 bin nüfuslu Charleston. Eyalette Alman kökenliler en yüksek oranlı etnik orijini oluşturuyor. West Virginia, 1992 ve 1996 başkanlık seçimlerinde çok yüksek oranlarda Bill Clinton'ı destekledi. 200 ve 2004 seçimlerinde ise yine yaklaşık aynı oranlarla George Bush'a oy verdi.