Weligama: Türk Kızılayı'ndan Sri Lanka'ya Modern Türk Köyü

Weligama: Türk Kızılayı'ndan Sri Lanka'ya Modern Türk Köyü

Türk Kızılayı, 26 Aralık 2004 Tarihinde Güneydoğu Asya'da Deprem Sonrası Meydana Gelen Tsunami Felaketinde 40 Bin Kişinin Hayatını Kaybettiği Sri Lanka'ya, Modern Bir Türk Köyü İnşa Etti.

Weligama: Türk Kızılayı'ndan Sri Lanka'ya Modern Türk Köyü

Türk Kızılayı, 26 Aralık 2004 tarihinde Güneydoğu Asya'da deprem sonrası meydana gelen tsunami felaketinde 40 bin kişinin hayatını kaybettiği Sri Lanka'ya, modern bir Türk Köyü inşa etti.

Türk Kızılayı, Türk halkının katkılarıyla Matara Bölgesi'ndeki Weligama şehrinde komple yıkıma uğrayan Midigama Köyü'nün yerine, devlet tarafından Budist tapınağının mülkiyetinde bulunan ormanlık arazide gösterilen 25 hektarlık yere, yeniden bir köy yaptı. "Midigama Türk Köyü" adı verilen bölgede, her biri 77 metrekare olan toplam 450 konut, Budist tapınağı kompleksi, alışveriş merkezi, misafirhane, anaokulu, sağlık ocağı, kütüphane, çok amaçlı oyun sahası, karakol, köy toplantı binası dahil tüm sosyal tesisler bulunuyor. 22 işyerinden oluşan alışveriş merkezine ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın adı verildi.

Altyapısı ve çevre düzenlemesi de gerçekleştirilen köyde, Türk Kızılayı ve TOKİ mühendislerinin kontrolü ve yerli müşavir ve müteahhit firmalardan alınan hizmetle Türk konutları, yerel mimariye de sadık kalınarak, tek katlı betonarme, bahçeli ayrık nizam olarak inşa edildi. Ayrıca, Matara Bölgesi Weligama şehrinde Cuma ve Kapthara camilerinin de çatıları, asma tavanları, yer döşemeleri onarıldı, şadırvanları ve tuvaletleri yeniden yapıldı. Budistlerin de gittiği 3 Hristiyan ve 2 Müslüman okulunun tadilat ve onarımları da Türk Kızılayı tarafından gerçekleştirildi.

Tüm bu projelerin müteahhitlik ve müşavirlik hizmetlerinde 50 mühendise, 5 müteahhide ve 450 işçiye 1,5 yıl süreyle iş verildiği açıklandı. Ülkede istihdam edilen kişilerin bakmakta yükümlü oldukları insanlar da dahil olduğunda toplam bir milyon 350 bin kişinin Türk Kızılayı'nın projelerinden geçimini sağladığı belirtildi. Sri Lanka halkına yapılan işler bağışlanarak, çalışmalar direkt olarak bölge halkına yaptırılarak, yapılan yardımın ikiye katlandığı kaydedildi. Bu arada, Türk Kızılayı'nın ülkeye afet sonrası diğer insani yardım kuruluşlarından daha fazla konut yaptığı öğrenildi.