Weligama: Sri Lanka'daki Türk Köyü Törenle Açıldı

Weligama: Sri Lanka'daki Türk Köyü Törenle Açıldı

Türk Kızılayı'nın, Tsunami Felaketi Sonrası Sri Lanka'nın Weligama Şehrinde Kurduğu Midigama Türk Köyü'nü Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ile Sri Lanka Cumhurbaşkanı Mahinda Rajapaksa Törenle Açtı.

Weligama: Sri Lanka'daki Türk Köyü Törenle Açıldı

Türk Kızılayı'nın, tsunami felaketi sonrası Sri Lanka'nın Weligama şehrinde kurduğu Midigama Türk Köyü'nü Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ile Sri Lanka Cumhurbaşkanı Mahinda Rajapaksa törenle açtı.

Türk Kızılayı'nın, Türk halkının katkılarıyla Matara Bölgesi'ndeki Weligama şehrinde yıkılan Midigama Köyü'nün yerine yaklaşık 2 yılda yeniden inşa ettiği Türk Köyü'nün açılışını Bakan Şahin ile Sri Lanka Cumhurbaşkanı Rajapaksa birlikte gerçekleştirdi. Midigama Türk Köyü'nün Sri Lanka'ya teslim edildiği törende, Bakan Şahin'in boynuna çiçeklerden oluşan çelenk takıldı. Yöresel halk oyunlarıyla karşılanan Mehmet Ali Şahin ile Sri Lanka Cumhurbaşkanı Rajapaksa, iki ülke bayrağını göndere çekti. 26 Aralık 2004 tarihinde meydana gelen tsunami felaketinde ölenler için saygı duruşunda bulunuldu. Ardından Kuran-ı Kerim okundu ve protokol mensupları arasında Budist gelenekten ötürü mum yakma merasimi gerçekleştirildi.

450 kalıcı konut, Budist tapınağı kompleksi, toplum ve ticaret merkezleri, anaokulu, dispanser, kütüphane ve misafirhanenin bulunduğu Midigama Türk Köyü'nün açılış töreninde konuşan Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, Uluslararası Kızılay Kızılhaç Hareketi'nin etkin ve itibarlı bir üyesi olan Türk Kızılayı'nın, üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirdiğini belirterek, "Türk Kızılayı tarafından organize edilen 'Asya Ağlıyor' kampanyası Türk halkından ciddi itibar gördü. 1 milyonun üzerinde Türk vatandaşı bankalar, internet ve kısa mesaj yoluyla Türk Kızılayı'na bağışta bulunarak, kampanyaya destek oldu. Böylelikle yardımseverliğiyle tanınan Türk halkı bir kez daha bu vasfını ispat etti dedi. Bugün 2 yıllık azimli çalışmanın karşılığını almanın haklı gururunu ve mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Küçükali, "Türk Kızılayı Genel Başkanı olarak 450 konutluk Midigama Türk Köyü'nün resmi açılışını burada sizlerle gerçekleştiriyor olmanın kıvancını yaşıyorum. Türk halkının desteği ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayip Erdoğan'ın katkılarıyla Türk Kızılaycılarının azimli çalışmasının meyvelerini bugün topluyoruz. Burada ikamet edecek insanların tüm ihtiyaçlarının karşılanmasında ciddi bir özen gösterdik" diye konuştu.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ise, Midigama Türk Köyü'nün temelini, 22 ay önce Başbakan Erdoğan ile attıklarını hatırlatarak, "Biz Türkler, bu tür felaketlerin, acıların ne olduğunu iyi biliriz. Aynı acıları bundan 7 yıl önce ülkemizde yaşamıştık. 17 Ağustos 1999 tarihinde Marmara'da bir deprem meydana gelmiş, binlerce vatandaşımızı kaybetmiştik. Kuşkusuz maddi ve manevi kayıplarımız çoktu. Ancak, kısa sürede yaraları sardık ve bu acıyı, felaketi yaşamış ülkenin bireyleri olarak burada meydana gelen felaket nedeniyle sizlere yardıma koşmayı görev bildik. İşte bu şirin Türk Köyü, böyle bir inancın, kararlılığın, yardımlaşmanın sonucunda gerçekleşti" dedi.

Sri Lankalıların yaşadığı büyük felaketi hiçbir yardım ve desteğin tam olarak silemeyeceğini vurgulayan Şahin, "Tüm bu yardımlar duyduğunuz, yaşadığınız acıyı ancak hafifletebilir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Türk Kızılayı başta olmak üzere birçok Türk sivil toplum örgütüyle acıyı paylaşarak, yardımlaşarak hafifletmek ve insanlığın ortak geleceğine duyduğu inancını güçlendirmek için 2 yıldır sizlerle birlikte çalıştı. Tüm bu hizmetler içinde belki de en önemlisi, en kalıcı olanı Matara Migidama Türk Köyü Projesi'dir. Bu güzel köy, felaketin acısını yaşayan insanlara yeni bir hayatın mümkün, geleceğin umut dolu olduğunu bir kez daha hatırlatacak. İnanıyorum ki, Midigama Türk Köyü, Sri Lankalı dostlarımız için Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk halkının samimi dostluğunun kalıcı bir ifadesi olacak" şeklinde konuştu.

Bakan Mehmet Ali Şahin, Türk Kızılayı'nın 138 yıllık tecrübesiyle dünyanın her bölgesine doğal felaket sonrasında Türk halkının ve devletinin sevgi, şefkat ve yardımını götürdüğünü anlatarak, "Türk Kızılaycılarının hiçbir karşılık beklemeyen bu olağanüstü çabası, bugün dünyanın dört bir yanında 58 ülke ve 7 ayrı bölgede çeşitli yardım ve hizmetlerin götürülmesine imkan sağladı. Bu hizmetleri, tıpkı bugün burada olduğu gibi başarıyla yerine getiren Türk Kızılayı'nın yetkililerine teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Sri Lanka Cumhurbaşkanı Mahinda Rajapaksa da, Türk halkının tsunami felaketi sonrası ülkesine yaptığı yardımlardan dolayı teşekkür ederek, Türkiye-Sri Lanka arasında kurulan bağın kopmamasını diledi. Konuşmaların ardından Bakan Şahin ile Kızılay Genel Başkanı Küçükali, Sri Lanka Cumhurbaşkanı Rajapaksa'ya köyün teslim beratını sundu. Şahin, daha sonra köyde yapılan konutların anahtarlarını afetzedelere verdi.

Sri Lanka'ya özgü ilginç dans gösterileriyle sona eren Midigama Türk Köyü açılış törenine, Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, Sri Lanka'nın Kültür Bakanı Mahinda Yapa Abeywardena, Dışişleri Bakanı Mengala Samoraweera, Bayındırlık Bakanı Dinesh Gunawandana, Türkiye'nin Yeni Delhi Büyükelçisi Halil Akct Ali Şahin ile Midigama Türıncı, Türkiye'nin Colombo Fahri Konsolosu Bharati Wijeratne ve vatandaşlar katıldı.