Wassenaar: Irak Çalışma Grubu'nun Raporu

Wassenaar: Irak Çalışma Grubu'nun Raporu

İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Muttaki, ABD'nin Irak'taki Askerlerini Çekme Kararını Uygulamak İçin, İran veya Bölgedeki Diğer Ülkelerle Müzakere Etmesine Gerek Olmadığını Söyledi.

Wassenaar: Irak Çalışma Grubu'nun Raporu

İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Muttaki, ABD'nin Irak'taki askerlerini çekme kararını uygulamak için, İran veya bölgedeki diğer ülkelerle müzakere etmesine gerek olmadığını söyledi.

3 günlük resmi ziyaret amacıyla Danimarka'ya gelen İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Muttaki, ABD Irak Çalışma Grubu'nun tavsiyelerinin uygulanması için İran veya Suriye ile görüşülmesine gerek olmadığını belirtti. Raporda, Irak'taki sorunların çözümüne dair İran ve bölge ülkeleri ile müzakerelerde bulunmanın önerildiğini kaydeden Muttaki, "Görünen o ki, Amerikan yönetiminin Irak'la ilgili siyasetinin yanlışlığı kabul ediliyor. Ancak, Irak'ta problemin çözümü ABD askerlerinin çekilmesiyle başlar. ABD'nin Irak politikasıyla ilgili çekilme kararlarını uygulaması için, ne İran ne de bölgedeki diğer ülkelerle diyalog kurmasına gerek yok. Bunu kendi başlarına da uygulayabilirler" diye konuştu.

ABD'nin Irak'la ilgili iyi bir son aradığını dile getiren Muttaki, "Yardımcı olmaya hazırız, fakat nasıl olacağımızı bilmiyorum" dedi.