Washıngton Tımes'dan AB'ye Eleştiri

Washıngton Tımes'dan AB'ye Eleştiri

ABD'de Yayımlanan Muhafazakar Eğilimli Washington Times Gazetesi, Türkiye ile Üyelik Müzakerelerinde 35 Konu Başlığından 8'inde Görüşmeleri Askıya Almaya Karar Veren AB'yi Eleştirerek, Birliğin, Bu Tutumuyla Kendisine de Zarar Verdiğini Yazdı.

Washıngton Tımes'dan AB'ye Eleştiri

ABD'de yayımlanan muhafazakar eğilimli Washington Times Gazetesi, Türkiye ile üyelik müzakerelerinde 35 konu başlığından 8'inde görüşmeleri askıya almaya karar veren AB'yi eleştirerek, birliğin, bu tutumuyla kendisine de zarar verdiğini yazdı.

Gazetenin başyazısında AB'nin, bu adımıyla kendisini Türkiye'den uzaklaştırmaya yönelik olduğu izlenimini veren hareketlerine bir yenisini eklediği savunularak, Türkler'in, bu durumu kendilerine karşı çifte standart uygulandığı biçiminde algıladığına ve Türk kamuoyunda üyelik sürecine karşı eğilimler geliştiğine işaret edildi.

Washington Times, son gelişmeye neden olan Kıbrıs'a ilişkin sorunun karmaşık nitelik taşıdığını, ancak bunun, Türkiye'nin üyelik müzakerelerinde bir çıkmaza yol açmaması gerektiğini kaydetti. Gazete, Türkiye'nin son anda dile getirdiği 2 limanın 1 yıllığına Kıbrıslı Rumlar'a açılması önerisinin de değerinin bulunduğunu bildirdi.

Türkiye'nin seçim yılına giriyor olmasının soruna yeni boyutlar eklediğine de dikkat çekilen başyazıda, ''Türkiye, iki kutup olan laik ve demokratik Avrupa ile demokratik olmayan bir Ortadoğu tarafından çekildiğini hissediyor. Avrupa, kapısını daha çok kapatıyor göründükçe Türkiye'nin Ortadoğu'yu kucaklaması olasılığı artıyor. Bu, Batı'nın yapılmasına izin vermemesi gereken stratejik bir hata olur'' denildi.