Washıngton: Irak Çalışma Grubu'nun Raporu

Washıngton: Irak Çalışma Grubu'nun Raporu

ABD'de Yapılan Bir Kamuoyu Araştırmasına Göre, Amerikalılar'ın Çoğu Irak Çalışma Grubu Tarafından Hazırlanan Irak Raporunu Destekliyor.

Washıngton: Irak Çalışma Grubu'nun Raporu

ABD'de yapılan bir kamuoyu araştırmasına göre, Amerikalılar'ın çoğu Irak Çalışma Grubu tarafından hazırlanan Irak raporunu destekliyor.

Newsweek Dergisi'nin araştırmasında, Amerikalılar'ın yüzde 39'unun raporla aynı görüşleri paylaştığı, rapora karşı çıkanların oranının ise yüzde 20 olduğu ortaya çıktı. 6-7 Aralık tarihleri arasında bin kişiyle yapılan araştırmada yüzde 26'lık bir kesim ise rapor hakkında herhangi bir görüş belirtmedi. Dergi, ankete katılanların yüzde 68'inin ABD'nin Irak'ta savaşı kaybetmekte olduğu görüşünde olduğunu, Irak'ta ilerleme sağlandığı kanaatinde olanların oranının ise sadece yüzde 21 olduğunu bildirdi. Irak'a askeri müdahalenin doğru olmadığı görüşünde olanların oranı yüzde 53, doğru olduğunu düşünenlerin oranı da yüzde 39 olarak gerçekleşti.

Irak çalışma Grubu adında bağımsız bir heyet tarafından hazırlanan Irak raporu Irak'ta durumun "vahim olduğunu ve gittikçe daha da kötüleştiğini" ifade etmiş, 2008 senesinde ABD'nin savaşan askerlerinin büyük çoğunluğunun geri çekilmesini tavsiye etmişti.

Kaynak: İHA